Annem Bitanem

Yetersiz Uyku Okul Hayatını Etkiliyor

Yetersiz Uyku Okul Hayatını Etkiliyor

5-12 yaş arası çocuklar, 10-11 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacın sebeplerinden biri, okula gittiklerinden dolayı ev ödevinden spora, müfredat dışı faaliyetlere ve diğer sosyal etkinliklere ayıracakları enerji ve zamanın daha fazla artmasıdır.

12 Ocak 2013 Cumartesi 17:27
Yazdır

Okul çağındaki bir çok çocuk, ekran hakimiyetindeki bir ortamda yaşıyor. Televizyona, DVD oynatıcılara, bilgisayara ya da oyun konsollarına kolayca erişebilir durumdalar. Uyku uzmanlarının tavsiyelerinin aksine, İngiltere'de 7 yaşındaki çocukların çok büyük bir bölümünün yatak odasında televizyon var. Oysa yapılan araştırmalar, yatma saatine yakın televizyon seyretmenin yatmaya direnmekle, uykuya dalmakta sorun çekmekle, uyku konusunda kaygı yaşamakla ve daha az uyumakla ilgili olduğunu gösteriyor.

Okulda çocuklar yeni sorunlarla karşı karşıya kalır: Alaylar, zorba davranışlar, sınıftaki başarıları ya da arkadaşları hakkındaki kaygılar gibi. Çocukların pek çoğu ailelerini bu konuda bilgilendirmeyi tercih etmez, birikmiş kaygıları da genellikle gece açığa çıkar. Yapılan araştırmalar, çocukların yüzde 37'sinin uykuyla ilgili bir sorunun olduğunu ve sonuçta uykusuzluk çektiğini ortaya koymuştur.

Kötü ya da yetersiz uyku, ruh halinde değişkenliğe, davranış problemlerine (örneğin, hiperaktiviteye) ve zihinsel zorluklara neden olabilir. Bunların da çocuğun okuldaki öğrenme becerisi üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Anahtar Kelimeler: okul, uyku,
Bu haber toplam 6586 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
İlk çocuklar neden başarılı?
Çocuk okula nasıl hazırlanır?
Okulda İlk Gün Sendromu
Çocuğunuzun Yabancı Dİli de Gelişsin
Yapılandırıcı Yaklaşım Öğrencilerin Önünü Açıyor
Kırtasiye Ürünlerine Dikkat
Okulda Ne Yemeli?
Okul Çağında Sağlık
Okula Alışma Süreci
Çocuklarda Duruş Bozukluğu
Çocuğunuz Okul Olgunluğuna Ulaştı mı?
Çocuğunuz Okulda Nasıl Bir Öğrenci ?
Ailelere Önemli Uyarılar
Okul Dönemi Çocuklarında
Eğitim Amaçlı da Olsa
Tatil Sonrası Okul Dönüşü
Ödev Yapamakta Direniyorsa
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN