Annem Bitanem

Çocuğunuzun Yabancı Dİli de Gelişsin

Çocuğunuzun Yabancı Dİli de Gelişsin

Dil öğreniminde ipuçları...

12 Ocak 2013 Cumartesi 17:38
Yazdır

Çocuğuna en iyi imkanları vererek, onların akademik gelişimine katkıda bulunmak isteyen ebeyenler, son dönemlerde dil konusunda her geçen daha da bilinçleniyor. Okulun yanı sıra, dil kursları ile de çocuklarının dil gelişimine katkıda bulunmak isteyen ailelere ve çocukları bazı ipuçlarına dikkat ederek dil becerisini ve öğrenme hızını arttırabiliyor.

Ne tür araçlara ihtiyaç duyulur?

Dil öğrenirken o dildeki hemen her gereç size yardımcı olacaktır. Kurslar, sözlükler, gramer kitapları, deyimler sözlüğü, online dersler, mp3 oynatıcılar ve elektronik sözlükler bu araç ve gereçler arasında yer almaktadır.

Dil öğrenirken zaman yaratmak

Günlük işleriniz ve sorumluluklarınız arasında çocuklarının eğitimine vakit ayırmak bazen zor olabilir. Ancak, gün boyu boş geçen zaman aralarında küçük kağıtlara yazılan kelimeleri ezberleyerek zaman kazanabilirsiniz. Mesele, çocuğunuz sabah dişlerini fırçalarken aynanın yanına astığınız kelimelere göz gezdirebilir, odasını toplarken o dilde müzik dinleyebilir, okula giderken serviste ya da arabada birkaç satır okuyabilir. 

Tonlama ve telaffuz çalışması

Dil öğrenirken telaffuza dikkat etmek büyük önem taşır. Sadece okumak ve yazabilmek istiyorsanız telaffuz çok önemli değildir. Ancak sıra konuşmaya geldiğinde telaffuz birinci sıradadır. Telaffuzu geliştirmek için taklit etmek en etkili yöntemdir. Müzik dinlerken, yabancı dilde haber izlerken kelimelerin söylenişini içinden geldiği gibi ve sesli şekilde tekrar ederse telaffuzu da dil ile birlikte gelişecektir.

Kelime öğrenirken

Bir dildeki kelime dağarcığını genişletmek ve kelimeleri “öğrenmek” en zorlu kısımdır. Ezberlemek kelime öğrenmek anlamına gelmez. Ezber yapılan kelimeler kullanılmadığında hafızamıza yerleşmez ve kolaylıkla unutulur. Kelimeleri her daim hayatımızın içine sokmalıyız. Mümkünse çağrışımlar kullanarak kelimeleri ilişkilendirmeliyiz. Bu tür tekniklere internet aracılığıyla ulaşabiliriz. Yemek ve yiyecek isimleri en kolay öğrenilen kelimeler arasında yer almaktadır. Çünkü kelimeyi öğrenme eylemi görme duyusuyla da desteklenmektedir. En basit yöntem çalışma masasına her gün 3-4 kelime asarak gün boyu onlara göz atmasını sağlayabilirsiniz.

Deyimleri öğrenmek

Kendi dilimizde dahi bilmediğimiz onlarca deyim söz konusuyken yabancı bir dilde deyim öğrenmek hiç kolay olmayacaktır. Ancak asla imkansız değildir. Kelime öğrenirken uygulanan yöntemler deyimlerde de benimsenebilir.

Anahtar Kelimeler: dil eğitimi, okul,
Bu haber toplam 6626 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
İlk çocuklar neden başarılı?
Çocuk okula nasıl hazırlanır?
Okulda İlk Gün Sendromu
Yapılandırıcı Yaklaşım Öğrencilerin Önünü Açıyor
Yetersiz Uyku Okul Hayatını Etkiliyor
Kırtasiye Ürünlerine Dikkat
Okulda Ne Yemeli?
Okul Çağında Sağlık
Okula Alışma Süreci
Çocuklarda Duruş Bozukluğu
Çocuğunuz Okul Olgunluğuna Ulaştı mı?
Çocuğunuz Okulda Nasıl Bir Öğrenci ?
Ailelere Önemli Uyarılar
Okul Dönemi Çocuklarında
Eğitim Amaçlı da Olsa
Tatil Sonrası Okul Dönüşü
Ödev Yapamakta Direniyorsa
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN