Annem Bitanem

Eğitim Amaçlı da Olsa

Eğitim Amaçlı da Olsa

Olumsuz etkileyebiliyor

12 Ocak 2013 Cumartesi 16:30
Yazdır

Çocuk ve gençlerde bilgisayar bağımlılığının iyice su yüzüne çıktığı son günlerde, okullarda eğitim amaçlı olarak kullanılmakta olan tablet bilgisayarlar da gündeme imzasını attı.

Normal süreçte, çocukların dört yaşından sonra bilgisayar ve bilgisayar oyunlarıyla tanıştırılması, kendilerine ait bilgisayar satın alma yaşının 13 yaşından sonra olması, ilköğretim dönemindeki çocukların sadece hafta sonları günde ikişer saat olacak şekilde bilgisayarla oynamalarına izin verilmesi, bilgisayar bağımlılığı geliştirme ihtimâlini en aza indirmek açısından en uygunudur.

Küçük yaşlardan itibaren, sınırsız şekilde bilgisayar ve internet erişimi sağlanan çocukların, bağımlılık geliştirme ihtimâlleri çok daha yüksektir. Bağımlılığın en temel ölçütü, bilgisayara veya internete ulaşılmadığı zaman, aşırı sinirli ve gergin olmak, ulaşmak için akla gelebilecek her türlü çabayı harcamaktır.

Ek olarak, bu sayede, hafta içi düzenli ödev yapma alışkanlığının kazanılması da engellenmektedir. Kezâ, bilgisayar oyunları, çocukları ödeve başlamaktan veya ödevlerini layığıyla yapmaktan alıkoymaktadır.

Bu hedefte ilerlenirken, okul derslerinin ve ödevlerinin tablet bilgisayarlar üzerinden yürütülmeye başlanması, söz konusu olan sınırlamanın yapılmasını güçleştirmektedir. Bâzı aileler, hafta içinde,  ödevler bittikten sonra, ilköğretim çağındaki çocuklarının bilgisayar oynamasına izin verebilmektedir. Ancak bu durumda, bilgisayar tutkusunun giderek arttığını, ödevlerin daha baştan savma yapıldığını, uykuya yatma saatlerinin daha ileriye çekildiğini, sabah uyanmakta zorluklar yaşandığını görmekteyiz.

O sebeple, tüm bu bilgilerin ışığında,  hafta içi günlerde, tablet bilgisayarların sadece ödev ve araştırma amacıyla kullanılıp sonrasında kapatılması, bilgisayar oyunlarına ise sadece hafta sonları ikişer saat olacak şekilde izin verilmesi en uygunu olacaktır.

Ebeveynler çocuklarına bu kısıtlamayı yaparken, kendileri de, onların gözü önünde bu oyunları oynamamaya özen göstermelidirler.

Kaynak: DR. NESLİM G. DOKSAT

Anahtar Kelimeler: DR. NESLİM G. DOKSAT , eğitim, çocuk,
Bu haber toplam 1965 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
İlk çocuklar neden başarılı?
Çocuk okula nasıl hazırlanır?
Okulda İlk Gün Sendromu
Çocuğunuzun Yabancı Dİli de Gelişsin
Yapılandırıcı Yaklaşım Öğrencilerin Önünü Açıyor
Yetersiz Uyku Okul Hayatını Etkiliyor
Kırtasiye Ürünlerine Dikkat
Okulda Ne Yemeli?
Okul Çağında Sağlık
Okula Alışma Süreci
Çocuklarda Duruş Bozukluğu
Çocuğunuz Okul Olgunluğuna Ulaştı mı?
Çocuğunuz Okulda Nasıl Bir Öğrenci ?
Ailelere Önemli Uyarılar
Okul Dönemi Çocuklarında
Tatil Sonrası Okul Dönüşü
Ödev Yapamakta Direniyorsa
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN