Annem Bitanem

Acaba Hamilemiyim?

Acaba Hamilemiyim?

Bir çocuk sahibi olmak hemen hemen her evli bayanın düşlediği bir şeydir. En ufak bir belirti olduğunda acaba hamile miyim? diye her bayan meraklanır.

17 Ocak 2013 Perşembe 23:04
Yazdır

ebeliğin birçok belirtisi vardır. Bu belirtilerin hepsinin bir arada gerçekleşmesi de önemli değildir. Birkaçının bir arada olması bile hamilelik belirtisi olabilir. Fakat olmayabilir de. İyi bir gebelik testi sizin bu merakınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

Evde gebelik Testi, İdrar Testi ve Kan Testi olmak üzere 3 tür gebelik testi bulunmaktadır. Bir de Ultrason yöntemi vardır.

Evde Gebelik Testi: En yaygın başvurulan yöntemdir. Hekim kontrolünde yapılan test kadar doğru sonuç verebilmektedir. Fakat evde gebelik testi hiçbir zaman tek başına yeterli olan bir test yöntemi değildir. Bunun doktor kontrolünde yapılacak bir testle desteklenmesi şarttır. Onun için evde gebelik testi yaptıktan sonra mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu şekilde hamile kalıp kalmadığınızı doktorunuzla birlikte netleştirmiş olursunuz. Ayrıca hamileyseniz doktor kontrolünde bir gebelik dönemi geçirmeniz için planlama yapma imkanınız olur. Yani gebeliğe ilişkin her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Kan Testi: Gebelik testi için en kesin test yöntemidir. Bazen de hem idrar hem de kan testi birlikte istenebilmektedir. Bu şekilde daha kesin bir tanı koyulabilmektedir. Bu testle hamileliğin hangi ayında olunduğu da saptanabilmekedir.

İdrar Testi: İdrar testi de kesine yakın bir olasılıkla gebeliği tespit eder. İdrar testi tabi yine doktor kontrolünde ve laboratuar şartlarında yapılır. Teste gitmeden doktorunuzu arayın. Sizden isteyeceği bazı şeyler olabilir. Mesela teste gitmeden önce sabah ilk idrarınızı yapmamanızı isteyebilir.

Ultrason: Ultrason çektirerek de gebeliğinizi netleştirebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde gebeliğinizin tek mi yoksa birden fazla mı olduğu anlaşılır.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Adet kanamasının durması,
Yorgunluk ve halsizlik, 
Çabuk yorulma, 
Mide bulantıları ve kusma, 
İdrara sık sık çıkmak, 
Göğüslerde ağrı ve acı hissi, 
Vajina dokusunun renk değiştirmeleri, 
Meme ucu çevresinde koyulaşmalar ve kabartılar, 
Aşırı yeme isteği veya tam tersi durumlar olabilir. 
Sık ve şiddetli kasılmalar, 
Rahim ve karında genişleme, 
Bebeğin hareket etmeye başlaması, 
Ultrason çekilerek yapılan tespit, 
Bebeğinizin kalp atışları ve hareketleri.

Tabi sizin gebeliğiniz için tüm bunların hepsi bir arada görülmemiş de olabilir.Tekrar belirtmekte fayda vardır. Gebe kalıp kalmadığınızı kesin olarak tespit etmek doktor kontrolünde yapılması gereken bir şeydir. Onun için bir bayanın kendini doktor yerine koyup bir şeyler yapmaya çalışması tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Anahtar Kelimeler: hamile, acaba hamilemiyim,
Bu haber toplam 6790 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Gebe Kalmadan Önce Zaralı Alışkanlıklar
Gebelik Öncesi Kilo Almak
Gebelik Öncesi Kilo Vermek
Hamile Kalmak için Öneriler
Hamile Kalmaya Karar Verince
Hamile Kalma Şansını Arttırmak
Hamileliğe Hazırlık
Stres Gebeliğe Engel mi?
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN