Annem Bitanem

Yeni babaya sürprizler

Yeni babaya sürprizler

Bebeğiniz doğduktan sonra karşılaşacağınız gerçekler bazen güzeldir bazen de yorucu ama her zaman şaşırtıcıdır. İşte, bebeğini kucağına yeni alan babaların karşılaşacağı sürprizler...

20 Ocak 2013 Pazar 20:40
Yazdır

1. Kafa karışıklığı

Gelecek birkaç yılın haricinde, karmaşık duygular babalığın ilk birkaç ayını kaplar. Bir yandan erkeklik, güç ve yeni bir yaşamı oluşturmuş olma gururu vardır. Diğer bir taraftan bebeğinizin ihtiyaçlarına karşılık verememe ya da bazen ihtiyaçlarını anlayamamak konusundaki çaresizlik duygusu vardır.

2. Sevginin yeni ve farklı bir şekli

Çocuğunuza verdiğiniz sevgi ile herhangi başka bir insana olan sevginiz asla kıyaslanamaz. Maurice Sendak, bu duyguyu "Arkadaşım Canavar" filminden, canavarların Max�a kendilerini bırakmaması için yalvardığı bir sahne ile anlamış: canavarlar "Lütfen gitme," derler. "Biz seni yiyip bitireceğiz ve seni böylece seveceğiz."

3. Duygu karmaşası

Bir gün bebeğinize bakarsınız ve bir gün önce hissettiğiniz tutkunun yerini bir uyuşukluğun, boş bir duygunun aldığını fark edersiniz. Bu çocuğun tanıyor musunuz? Önemsiyor musunuz? Tüm bu babasal şeyleri çantaya atmış ve bir yerlerden yeni bir hayata bakıyor gibi hissedersiniz. Değişimlerden sonra hissedeceğiniz şey inanılmaz bir suçluluktur. Tüm bunlardan sonra, eğer zamanın % 100�ünde çocuğunuza adam akıllı tutkun değilseniz siz iyi bir baba değilsinizdir, değil mi? Yanlış. Duygu karmaşası baba olmanın normal bir özelliğidir ve önünüzdeki 50�den fazla yıl boyunca benzer duyguları defalarca yaşayacaksınız. Bu yüzden buna alışın.

4. Depresyon

Birçok insanın doğum sonrası depresyonun anneler özgü olduğunu düşünmesine rağmen birçok erkek, çocuğu doğduktan sonra bunalıma girer. Eşinizinkinden farklı olarak sizin bunalımımız hormonaldir fakat gerçeğe dönerek yapacak çok şey olabilir. Bebek bekleyen birine ve yeni bir babayken insanlar size daha çok ilgi gösterir ve sizde hafif bir gevşekliğe neden olabilir. Ama birkaç hafta sonra, kesintili uykular ve evde daha fazla sorumlulukla işlere geri dönersiniz.

5. Korku

Babalığın ilk birkaç ayı korkularla doludur. Beklentilerinize karşılık veremeyeceksiniz ki bu baba olmak demektir, çocuğunuzu ve ailenizi zararlardan koruyamayabilirsiniz, ailenizin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamayabilirsiniz, fazla gelebilir ya da babanız gibi yetmeyebilirsiniz, korkunç bir hata yaptınız. Bu korkular ve daha niceleri bir erkek ve eş olmaktan baba olmaya geçişin normal bir parçasıdır.

6. Eşinizle ilişkiniz

Ebeveyn olmadan önce siz ve eşiniz birbirinizle ilgilenerek ve ilişkinizi güçlendirerek birlikte çok vakit geçirirsiniz. Fakat birden bir bebek ortaya çıkar ve her şey değişir. Şimdi yaptığınız her şeyin odağında bebek vardır. Önceden eşinizle birlikte yaptığınız şeyleri yapmak şöyle dursun, uyumaya zar zor vakit bulursunuz. Eğer mümkünse, günün birkaç dakikası bile olsa, eşinizle bebek dışında bir şeylerden konuşmak için biraz zaman oluşturmaya çalışın.

7. Bebeğiniz ile etkileşime girmek

Yaşamın ilk 6-8 haftası, bebeğiniz sizin babalığı nasıl yaptığınızla ilgili size pek geri bildirim vermeyecektir. Birkaç gülümseme olur ama kahkaha olmaz. Aslında, tek yaptığı ağlamaktır. Sizin babalığa uygunluğunuz hakkında bir referandumdaki gibi onun �görüşlerini� almak biraz fazla zordur. Siz geri çekilirseniz bebeğiniz de çekilir. Bu yüzden burada biraz daha sabredin, beklemeye değecek.

8. Sohbetlerin konusu

Birileri size bir yıl önce, arkadaşlarınızla fışkıran kusmuklar, bebek bezindeki dışkısının rengi ve yoğunluğu hakkında konuşacağınızı söylese, kendi kendinize gülerdiniz. Ama bunları yapıyorsunuz, değil mi? Ve bunu seviyorsunuz.

9. Ebeveyn olarak seyahat

Ebeveyn olmadan önce, evden ayrılmaya hazırlanmak sizin için cüzdanı ve araba anahtarlarını almak, ocağın kapalı olduğundan emin olmaktır. Şimdi ise bebek çantası ile bakkala gitmek, Everest dağına çıkmaktan daha çok plan gerektirir. Ve tam her şeyin kontrolünüzde olduğunu düşündüğünüzde, siz kapıdan çıkarken bebeğiniz bezini doldurur.

10. Sevgi dersleri

Bebeğinizin işaretlerini anlayıp onun ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenirken, o da size olan sevgisini daha ilginç yollarla ifade edebilmek için fiziksel yeti kazanır. Sizinle ilk mırıldandığında veya size sarıldığında ya da omuzlarınızı okşayarak göğsünüzde uykuya daldığında, hayatın gerçek anlamını keşfedersiniz.

Anahtar Kelimeler: yeni babalar, babalara öneriler,
Bu haber toplam 6221 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sizin çocuğunuz da babasına çok mu düşkün?
Doğum sonrası eşler neden kopuyor?
Baba ve bebek ilişkisi
Bebeğinizin bakımı hakkında her şey
Babalığın da sendromu var
Doğuma giren babalar daha paylaşımcı
Baba olmak isteyenler dikkat!
Babalar ağlayan çocuğu nasıl susturmalı?
Babalar için bebekle ilgilenmenin ipuçları
Babaların sıkça yaptığı hatalar
Çocuk büyütürken de mutlu evlilikler için…
Daha iyi bir baba olabilirsiniz
Babanın Hamileliği
Yeni Anne Babalara Öneriler
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN