Annem Bitanem

Lohusayken Dikişlerin Temizliği

Lohusayken Dikişlerin Temizliği

Dikişlerin temizliği ve bakımı Bebek tam çıkarken makat ile vajina arasına yırtılmayı önlemek amacıyla bir kesi yapılabilir.

12 Ocak 2013 Cumartesi 15:01
Yazdır

Bunu adı episiotomidir. Doğum sırasında açılan yaranın iyileşmesi bazen uzun sürebilir. Bu alan ne kadar temiz tutulursa iyileşme o kadar kolay olur. Bu konuda doktorunuz gereken müdahale veya ilaç konusunda yardımcı olacaktır.

Dikişler 7-10 gün sonra artık acımayacak ve iyileşecektir. Fazla ayakta durmak, yatarak dinlenmemek dikişlerin iyileşmesini geciktirir, ağrıya neden olur. Bu nedenle temizlikle beraber fazla ayakta kalmayın ve bol bol dinlenin.

Tuvalette taharetlenme her zaman ön taraftan (idrar yapılan yer) arka tarafa (makat) doğru yapılmalıdır. Makat çevresinde bulunabilecek dışkı mikropları dikişlere ya da idrar borusuna ulaşırsa iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanan dikişler kaynayamaz ve yara açılır. Kızarıklık, şişlik ve aşırı ağrı dikişlerin atma belirtisidir. Bu durumda, anne hemen doktora başvurmalıdır. En ideali hiç açılmaması için dikişlerin temiz tutulmasıdır.

Doğumdan sonra yıkanmanın dikişlere bir zararı olmaz. Sabunlanmış elle temizlik yapılabilir. Sonra dikiş bölgesi su ile durulanmalı ve her zaman kurulanmalıdır. Kurulanma, temiz tuvalet kağıtları ile yapılmalıdır. Her seferinde ayrı ve temiz bir bez kullanılamayacağı için bezle kurulama doğru değildir. Temizlik için rivanol ya da tavsiye edilen başka ilaçlı sular da kullanılabilir. Ancak nasıl temizlenirse temizlensin dikiş bölgesi her zaman kurulanmalı, ıslak kalmamalıdır.

Anahtar Kelimeler: lohusayken dikiş temizliği,
Bu haber toplam 1485 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Lohusayken Beslenme
Loğusalık döneminde anne vüdudunda hangi değişiklikler
Lohusalık Döneminde Yaşanan Sorunlar
Lohusayken Dikkaet Edilmesi Gerekenler
Lohusayken Göğüs Ağrısı
Lohusayken Yorgunluk
Lohusalık Döneminde Baştan Aşağıya Bakım
Lohusalığın Baş Belası Hastalığı
“Lohusayım Hamile Kalmam” Demeyin!
Tüm ayrıntılarıyla lohusalık dönemi
Lohusalıkta Korse Kullanılır mı?
Lohusalık Döneminde Cinsellik
Doğum sonrası yaşanan değişimler
Lohusa şerbeti tarifi
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN