Annem Bitanem

Hamilelikte Suların Artması, Polihidramnios

Hamilelikte Suların Artması, Polihidramnios

Hamilelikte suların yani amnion sıvısının azalması kadar artması da sorunlu bir durumdur. Bebeğin içinde bulunduğu sıvı olan amnion sıvısı palcenta denen bebeğin eşi, bebeğin idrarı, solunum ve barsak sisteminden salgılarla oluşmaktadır.

11 Aralık 2012 Salı 10:27
Yazdır

Miadında bir gebede yaklaşık 1 lt kadar amniyos sıvısı bulunur. Bu sıvı miktarı iki litreyi aşarsa polihidramnion denen durumdan bahsedilir. Sular artmış kabul edilir.

Anne karnında su bazen o kadar çoğalır ki hamile kadının karnı çok aşırı büyür. Aşırı büyüme sonrası kadın ancak ayakta durarak nefes alır. İç organlara bası kabızlığa neden olur. Karın damarlarına baskı sonrası bacaklarda aşırı ödem gözlenebilir. Bu aşırı gerilme özellikle mekanik etkilerle anne için sıkıntılı olabilir. Doğum sonrası rahim aşırı gerilip inceldiğinden toparlanamayıp ciddi kanamalara neden olabilir.

Suların artması özellikle bebeğe ait kromozom bozuklukları, bebeğe ait özellikle beyin gelişim bozukluları, santral sinir sistemi hasarları, mide barsak sisteminde yutma ile ilgili sorunlar, barsak tıkanıkları gibi birçok ciddi duruma bağlı olabilir. Bu nedenle bu durum bulgulandığında mutlaka bebek ciddi analiz edilmelidir.

İkinci önemli durum ise diyabetik annelerdir. Bu annelerin hamileliklerinde de suların artışı gözlenebilir.

Suların artmasının hiçbir sebebi bulunamayabilir.

Özellikle suları aşırı artmış ve baskıya bağlı sıkıntıları olan hamilelerde anne karnındaki suyun azaltılmasına çalışılır. İlaç tedavisi verilebilir. Bazen daha hızlı sonuç için amniosentez yaparak yani anne karnına bir iğne batırılarak bir miktar su yavaş yavaş boşaltılır. Bu geçici süre rahatlık sağlar.

Suların arttığı hamileliklerde sezaryen oranı oldukça yüksektir. Normal gebeliklerde son aylarda bebeğin başı doğum kanalına yerleşir bu gebeliklerde ise tam yerleşme olmaz. Bu nedenle normal doğum zordur. Sezaryen olma ihtimali fazladır.

Anahtar Kelimeler: amnion sıvısı artışı, amnios sıvı artışı, gebelikte suların artması, hamilelikte suların artması, polihidramnion,
Bu haber toplam 2126 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Düşük Nedenleri
Tam Olmayan Düşük
Gelişme Geriliği, Kısıtlılığı Olan Gebelikler, IUGR
Hamilelikte Suların Azalması, Oligohidramnios
Dış Gebelik, Ektopik Gebelik
İri Bebek
Az Pişmiş Et Düşüğe Neden Oluyor
Doğum sırasında ortaya çıkabilecek problemler
Doğum Belirtileri
Acil Durumlarda Bebek Doğumları
Doğum Ağrısı
Doğum Ağrıları ile Başetme Yolları
Zarın Erken Yırtılması
Bebek Korkusu
Sezeryan Doğum Hangi Durumlarda Zorunludur?
Hangi Doğum Sağlıklı?
Erken Doğum Önlenebilir mi?
Erken Doğum Nedenleri
Doğumda Kordon Sıkışması
Forseps ile Doğum
Bebeğin Normal Dışı Gelmesi
Amniyon Kesesinin Erken Yırtılması
Acil Doğum Nedir?
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN