Annem Bitanem

Gelişme Geriliği, Kısıtlılığı Olan Gebelikler, IUGR

Gelişme Geriliği, Kısıtlılığı Olan Gebelikler, IUGR

Gelişme geriliği tanımı bu durumu tam tanımlamamaktadır. Bu tanım yanlışlıkla fetusun zekâsındaki bir sorunu çağrıştırdığından gelişme kısıtlılığı denmesi daha uygun görülmektedir.

11 Aralık 2012 Salı 10:33
Yazdır

Gelişim kısıtlılığı durumu son adete göre hesaplanan gebelik haftasıyla ultrasonda ölçülen hafta arasında görülen uyumsuzlukla tanınır. Her haftaya göre fetusun beklenen ve olması gereken ortalama ölçülerindeki gerilik gelişme geriliğini gösterir. Gelişme kısıtlılığı normal değerlerden ne kadar sapmışsa durum o kadar ağırdır. Ayrıca son adet tarihini bilmeyen gebelerde eski ve ilk aylarda yapılan ultrasonlarla karşılaştırma yapılır. Bu nedenle eski ultrasonların kaybedilmemesi ve saklanması özellikle istenir. Gebeliğin ilk aylarında yapılan ultrason incelemesinin ileriye dönük böyle bir katkısı söz konusu olacaktır.

Gelişme kısıtlılığını tespit ederken fetusun baş çevresi, katın çevresi ve bacak uzunluğu ölçülerinden yararlanılır. Tamamı geri kalmışsa simetrik gelişim kısıtlılığı, geriliği vardır. Baş ve bacak uzunluğu normal fakat karın çevresi küçük ise asimetrik gelişim geriliği, kısıtlılığı söz konusudur. İkinci durum genelde gebeliğin son haftalarında başlayan bir gelişim kısıtlılığını ifade eder.

Gelişim kısıtlılığı veya geriliğinin nedenleri:

  • Sigara kullanımı
  • Kötü beslenme
  • Alkol bağımlılığı
  • Madde bağımlılığı
  • Annenin geçirdiği hastalıklar (kızamıkcık, sitomegalovirüs, hepatit A, hepatit B, listeria, tüberküloz, sifiliz, toxoplazma)
  • Kromozom bozuklukları
  • Erken gelişen preeklampsi hastalığı
  • Plasenta yani bebeğin eşine bağlı anormallikler
  • İkiz, üçüz, dördüz gibi çoğul gebelikler

Yukarıdaki nedenler maruz kalınan gebelik haftasına etkene ve şiddetine göre çeşitli derecelerde gelişme gerilikli fetusa yani bebeğe neden olabilirler. Gelişim sıkıntısının ağırlığına ve annenin durumuna bağlı olarak değerlendirme yapılır. Bebeğin haftası ve sıkıntıda olup olmaması belirlenir. Bu durumda özellikle ultrason ölçümleri, Dopler incelemeleri, bebeğin anne karnındaki haftası, NST denen test ve bebeğin suyu gibi önemli durumlar incelenir. Dopler usg de bebeğe giden kan akımları ölçülür.

Eğer gebelik doğuma yakınsa yani miadında ise bebeğin akciğer olgunluğu genelde yeterince oluşmuştur. Doğum için hazırlıklar yapılır ve ya hasta yakın takibe alınarak her an doğuma hazır olunur. Bu durumda önerilen doğum şekli sezaryen doğumdur.  Bebeğin en zahmetsiz şekilde doğumu uygundur. Normal doğum bebeğin sıkıntıya girmesine neden olabilir. Bu bebekler çoklukla yeni doğan yoğun bakım şartları olan hastanelerde doğurtulmalıdır. Çünkü doğum sonrası olası sorunlar için hazır olmak bu tür bebekler için en doğru yaklaşımdır.

34. haftadan önce tespit edilen gelişme gerilikli gebelerde mümkün olduğunca beklemek en doğru yaklaşımdır. Doğum zorunlu ise yapılır. Ama yoğun bakım şartları hazır olmalıdır. Bebeğin akciğerlerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığı gerekirse amniosentez yapılarak araştırılabilir.

Anahtar Kelimeler: bebek kordonu dopleri, doppler usg, gelişme geriliği, gelişme kısıtlılığı, intrauterin gelişme geriliği, IUGR
Bu haber toplam 1991 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Düşük Nedenleri
Tam Olmayan Düşük
Hamilelikte Suların Azalması, Oligohidramnios
Hamilelikte Suların Artması, Polihidramnios
Dış Gebelik, Ektopik Gebelik
İri Bebek
Az Pişmiş Et Düşüğe Neden Oluyor
Doğum sırasında ortaya çıkabilecek problemler
Doğum Belirtileri
Acil Durumlarda Bebek Doğumları
Doğum Ağrısı
Doğum Ağrıları ile Başetme Yolları
Zarın Erken Yırtılması
Bebek Korkusu
Sezeryan Doğum Hangi Durumlarda Zorunludur?
Hangi Doğum Sağlıklı?
Erken Doğum Önlenebilir mi?
Erken Doğum Nedenleri
Doğumda Kordon Sıkışması
Forseps ile Doğum
Bebeğin Normal Dışı Gelmesi
Amniyon Kesesinin Erken Yırtılması
Acil Doğum Nedir?
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN