Annem Bitanem

Hamilelik Diyabeti

Hamilelik Diyabeti

Gebelik diyabeti, bir kadında hamilelik sırasında ortaya çıkan glikoz intoleransı (metabolizma bozukluğu) olarak tanımlanıyor.

12 Aralık 2012 Çarşamba 14:02
Yazdır

İstatistiklere göre hamile kadınların %7�sinde gebelik diyabeti görülüyor. Gebeliğin 2. veya 3. Üç ayında ortaya çıkan gestasyonel diyabet diyet ve bazı olgularda gerekirse insulin ile tedavi ediliyor. Gebelik sırasında plasentadan salgılanan ve insülin hormonunun etkilerini azaltan hormonlar ve gebelik haftası ilerledikçe artan vücut ağırlığı nedeniyle gelişen insulin direnci glikoz metabolizmasının bozulmasına yol açıyor. Bu diyabetin nispeten iyi bir özelliği genellikle doğumdan sonra tamamen normale dönmesidir. Ancak daha sonraki gebeliklerde tekrarlama riski yüksektir. Ayrıca bu kadınlar prospektif olarak 10-15 yıl izlendiklerinde neredeyse %50�sinde tip 2 diyabet geliştiğini biliyoruz.

Diyabetik gebeliklerin yanı sıra gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet de hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından risk yaratabiliyor. Bebek, daha önceden diyabetli anne çocuklarına benzer şekilde perinatal dönemde sorunlarla karşılaşabiliyor. Bebekte hipoglisemi, solunum sıkıntısı, solunum yetmezliği, elektrolit denge bozukluğu ve obezite riski artabilir. Ayrıca bu anne adaylarında hipertansiyon ve gebelik toksemisi riski de biraz artmıştır, ki bu da bebeği doğrudan olumsuz etkilemektedir.

Gestasyonel Diyabet tanısı nasıl konur?
Herşeyden önce anne adayının risk derecesi belirlenmesi gerekiyor. Obezite, daha önceki gebeliklerinden birinde gestasyonel diyabet gelişimi, glikozüri, ailede diyabet öyküsü bulunması ve anne yaşının 25�i aştığı durumlar yüksek riskli kabul ediliyor. Bu durumda gebeliğin ilk aylarında gestasyonel diyabet tarama testinin uygulanması gerekiyor. Anne adayı yüksek risk grubunda değilse tarama testinin rutin olarak 24.-28. Gebelik haftalarında uygulanması en geçerli yöntem. Tarama testleri modern merkezlerde iki aşamalı olarak yapılıyor.

İlk aşamada gebe kadına günün herhangi bir saatinde 50 gr glikoz içeren sıvı içiriliyor ve 1 saat sonra kan glikoz düzeyi ölçülüyor. Kan şekeri düzeyinin 140mg/dl�yi aşması durumunda, birkaç günlük zengin karbonhidratlı beslenmeyi takiben anne adayına tarama testinin ikinci aşaması olarak oral glikoz tolerans testi (OGTT) uygulanıyor.

İkinci aşama OGTT testi 100 gr glikoz ile 3 saatte veya 75 gr glikoz içirilerek 2 saatte yorumlanabiliyor.

Gestasyonel Diyabet Tanısında OGTT yorumu:

100 gr glikozlu test : Normalde kan şekeri aşağıda belirtilen rakamları aşmaz. En az iki noktada normal rakamların aşılması durumunda gestasyonel diyabet tanısı konulur.

Açlık kan şekeri : 95 mg/dl
1. saat kan şekeri : 180 mg/dl
2. saat kan şekeri : 155 mg/dl

75 gr glikozlu test : Normalde kan şekeri aşağıda belirtilen rakamları aşmaz. En az iki noktada normal rakamların aşılması durumunda gestasyonel diyabet tanısı konulur.

Açlık kan şekeri : 95 mg/dl
1. saat kan şekeri : 180 mg/dl
2. saat kan şekeri : 155 mg/dl

Tedavinin ilk basamağı beslenme düzeninin gözden geçirilmesidir. Gebelik öncesi diyabeti bulunan anne adaylarına benzer bir diyet uygulanır. Kilo başına 25-35 kcal/kg planlanır. Açlık ve tokluk kan şekeri profiline göre tıbbi beslenme tedavisi yeterli olmuyorsa insulin tedavisine başlanmalıdır. İnsulin gereksinimi gebelik öncesi diyabeti bulunan anne adaylarına kıyasla çok daha düşüktür. Genellikle günde 2-3 doz olarak tedavi planlanır.

Gestasyonel diyabetlinin tedavisinde hedef:

açlık kan şekerinin 95 mg/dl�yi ,
tokluk kan şekerlerinin öğün sonrası 1. Saatte 140 mg/dl�yi,
2. Saatte ise 120 mg/dl�yi aşmamasıdır.

Normalden büyük olan bebeklerde normal doğum sırasında baş-pelvis uygunsuzluğu, omuz takılması gibi komplikasyonlar daha sık yaşanır. Beklenen doğum ağırlığı 4000 gramdan fazla olanlarda sezaryan önerilmelidir.

Yenidoğan bebek anneden gelen yüksek glikoz seviyeleri doğumla birlikte kesildiği için hipoglisemi riski altındadır. Bu bebekler yakın gözlem altında tutulmalı ve erken beslenmelidirler, ileriki yaşamlarında diyabet geliştirme ihtimalini taşırlar.

Gebeliğinde diyabet problemi yaşayan kadınların doğumdan sonra da hem tedavilerinin hem de diyetlerinin dikkatli bir biçimde planlanması gerekiyor.

Doğum sonrasında annenin enerji gereksinimi ve beslenmesi yeniden planlanmalı, emzirme döneminde günlük enerji alımı 300 kalori arttırılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: hamilelik diyabeti,
Bu haber toplam 1898 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Aşerme
Hepatit B
Hamilelik ve Şeker
Hamilelikte Toksoplazma
Hamileyken İdrar Kaçırma
Hamilelikte Varis Oluşumu
Hamilelikte Düşük Tansiyon
Hamilelikte Yüksek Tansiyon
Hamilelikte Bel Ağrısı
Hamilelikte Kaşıntı
Hamilelikte Stres
Hamilelikte Sara Hastalığı
Hamilelikte Böbrek Hastalığı
Hamilelikte Tükürük Salgısı
Diyabetli Anneler
Hamilelikte Astım
Yalancı Hamilelik
Hamilelikte Unutkanlık
Hamilelikte Düşükler
Hamileyken Sık İdrara Çıkmak
Rahim Ağzının Kapanması
Mol Gebelik
Hamilelikte Mide Yanması
Kan Uyuşmazlığı
Hamilelikte İleri Anne Yaşı
Hamilelikte Genel Şikayetler
Hamilelikte Reflü
Hamilelikte Migren
Hamileyken Göğüsten Süt Gelmesi
Hamilelikte Gün Aşımı
Hamilelikte Yorgunluk
Hamileyken Uyku Sorunu
Hamilelikte Sindirim Sorunu
Hamilelikte Kabızlık
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu
Hamilelikte Hazımsızlık
Hamilelikte Guatr
Hamilelikte Cilt Değişimi
Hamilelikte Çatlaklar
Hamilelikte Akıntı
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN