Annem Bitanem

Hamile Kıyafetleri Seçiminde 10 Altın Kural

Hamile Kıyafetleri Seçiminde 10 Altın Kural

Hamile olduğunu öğrenir öğrenmez bir hamile giyim mağazasına koşup modelleri denemek isteyenlerin sayısı hiç de az değildir. Ancak hamile bir kadın ortalama olarak gebeliğinin 3.ayından itibaren hamile kıyafetlerine gereksinim duyacaktır. İşte size hamile kıyafeti satın alırken dikkat etmeniz gereken 10 altın kural :

11 Ocak 2013 Cuma 18:20
Yazdır

1- İlk üç ayın  sonuna doğru pantolon düğmenizin artık kapanmadığını göreceksiniz.

Çünkü bir gebe öncelikle karın ve basenlerinden kilo almaya başlar. Bu özellikle bizim ülkemiz kadınları için daha fazla geçerli bir olgudur. Alacağınız hamile pantolonun bel kısmını özellikle incelemenizi tavsiye ederiz. Belde bulunan ve karnı saran örme kumaştan imal edilmiş bandın esnekliği çok önemlidir. Vücudunuzda en fazla büyüyecek alan karnınızdır ve bu alanı kapsayacak kumaşın ne çok sıkı, ne de çok gevşek olması gerekir.

2- Doğal kumaşları tercih edin. Yumurtlama gününüzden itibaren eğer hamileyseniz vücudunuz 0,5 ile 1 derece arasında daha sıcak olacaktır. Bu durum hamileliğinizin sonuna kadar devam edecektir. Dolayısıyla hava alan ve vücut ısısını sorunlaştırmayan kumaşlar tercih etmelisiniz. Pamuk, keten veya yün gibi elyaflar doğal; viskon, polyester ve polyamid gibi maddeler ise insan yapımı-yapay-kumaşlardır. Ayrıca gebeliğiniz boyunca vücut derinizin hassasiyeti artar. Bu nedenle vücudunuzu kaşındıracak ve tahriş edecek her türlü maddeden kaçınmalısınız.

3- İlk alışverişinizde gardrobunuzu doldurmayın. Hamile giyim sektöründeki firmalar vücudunuzun 9 ay boyunca taşıyabileceği kıyafetler yapmaya çalışırlar; ancak bu durum ortalama kilo alımı için geçerlidir. Siz ortalamayı aşabilirsiniz. Bu nedenle bütçenin bir kısmını ileri aylara bırakmakta fayda var. Ayrıca ülkemizde Mart ve Eylül ayları yeni sezon; Haziran ve Ocak ayları ise indirim başlangıç dönemidir. Bizden hatırlatması!

4- Gardrobunuza yeni katılacak bu ürünlerin maximum eşleşme imkanına özen gösterin. İngilizcede ”mix and match” denilen ve ürünlerin bir biriyle kombine olma olasılığını gösteren kavrama dikkat etmelisiniz. Çünkü hamile giyim ürünleri ortalama olarak 6 ay boyunca giyilmektedir ve bu süre içinde minimum sayıda ürünle maximum kombinasyon oluşturmak akıllıcadır. Hamile kıyafetleri maalesef sadece ülkemizde değil, tüm dünyada ortalama giyim ürünlerinden daha pahalıdır. Mağaza çalışanı size bir ürün verirken, aklınızda bu ürünü ne ile tamamlayacağınız sorusu sürekli bulunmalıdır.

5- Hamileler üst kıyafet seçimlerinde çok daha özgürdürler. Çünkü bluz-suvater gibi üst ürünleri normal giyim mağazalarından kolaylıkla tedarik edebilirler. Son 5-6 yıldır tüm dünyada esen bol kıyafet modası da bu  işi kolaylaştırmaktadır. Göğüs altından bollaşan elbiseler ve tunikler tam bir kurtarıcı olacaktır. Hamile modellerinin ön tarafı genelde arka tarafından daha uzundur. Göbek büyüdükçe ön taraftan kilo alacaksınız, bu durumda ön parçanın biraz daha uzun olmasında fayda var. Eğer bir hamile modeli almıyorsanız kısa elbiseler satın alırken bu hususa özellikle dikkat etmelisiniz.

6- Boyunuz uzunsa geniş kesimli veya bol paça pantolonlar; minyon tipliyseniz bilekte biten kapri pantolonlar tercih edebilirsiniz. Bol paça pantolonlarla vücuda tam olarak oturan üstler; dar pantolonlarla ise bol tuniklerin kombinlenmesi daha şık durmaktadır.

7- Hiçbir hamile doğum yapığı hastaneden hamilelik öncesi kilosuyla taburcu olmaz! Uzmanlar 9 ay boyunca alınan kiloların hamilelik sonrasında verilebilmesi için de ortalama olarak 9 ayı makul bir süre olarak görmekteler. Dolayısıyla hamile kıyafetlerinin bir kısmını hamileliğinizden bir süre sonra da giyinmek durumunda kalabilirsiniz. Ancak tecrübelerimiz bir çok hamilenin doğumdan sonra hamile kıyafetlerini bir daha giymek istemediğini göstermektedir! Sizi anlıyoruz…

8- Modern olmak uğruna rahatlıktan; rahat olma uğruna da modernlikten vazgeçmek zorunda değilsiniz. Satın aldığınız kıyafetin sizi sıkmaması gerekir. Bu nedenle hamile giyim üreticileri kumaşın içinde likra denilen bir madde kullanırlar. Bu madde kumaşa esneme kabiliyeti verir. Ancak likra uzun süre ısıya maruz kaldığında fonksiyonunu yitirir, bu yüzden kıyafetlerinizi dinlendirerek giymeye özen gösterin. Likrasız modellerin ise genelde bol kesim olduğunu göreceksiniz.

9- Siyahın cazibesini aklınızdan çıkarmayın ve satın aldığınız modeller üzerinde kullanacağınız aksesuarların da kıyafete yeni özellikler katacağını unutmayın. İş yerinde giyindiğiniz bir bluz küçük bir aksesuarla bir gece kıyafeti olabilir.

10- Düz tabanlı ayakkabılar tercih etmek durumundasınız. Ayrıca her saat yanınızda bulunan ve ayakkabılarınız giydiren bir eşiniz yoksa bağcıklı ayakkabılardan uzak durun. Hamileliğiniz boyunca ayağınızın büyüdüğünü hissedeceksiniz.

10+Bonus : Hamilelikte iç çamaşır seçiminde pamuklu ürünleri tercih etmelisiniz. Gebelik boyunca idrar yolları enfeksiyonu ve benzeri enfeksiyonları yaşama olasılığınız yüksektir. Bu nedenle hava alan bir alt iç çamaşırı giymeniz sağlığınız için kesinlikle gereklidir. Hamilelik boyunca süt yapım faaliyetlerine başlayacak göğüsler ise büyümeye başlar. Balensiz ve göğüse baskı yapmayan hamile sütyenleri satın alabilirsiniz. Normal göğüs ölçünüzden bir veya iki kap büyük sütyenler kullanan sadece siz olmayacaksınız!

Anahtar Kelimeler: hamile giyim, hamile modası,
Bu haber toplam 3048 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Topuklu Giyinmek
Hamilelikte Giysi Seçimi Nasıl Olmalı?
Hamileyken doğru giyinmek
Hamileyken Düşük Bel Kot Giyilebilir mi?
Gebelikte Nasıl Giyinmeli?
Hamilelikte Güzel Giyinmek
Hamilelikte dar giyinmek zararlı
Hamile Giyim ve Moda İçin Kolay Seçenekler
Hamilelikte Kıyafet Seçimi
Hamilelikte Giyim Tarzı Nasıl Olmalı?
Hamile Abiye Modelleri
Hamile Mayoları
Komik Hamile T-shirtleri
H&M Hamilelere özel
Mom-To-Be…
Happy Hamile Club…
Rahat bir hamilelik için…
Hamile korsesi ne zaman ve nasıl?
Gebelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?
Hamile giyiminde iç çamaşırı ve sütyen seçimi
Lc Waikiki’den Hamilelere Özel Koleksiyon
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN