Annem Bitanem

Hamilelikte Kıyafet Seçimi

Hamilelikte Kıyafet Seçimi

Moda tasarımcısı İdil Tarzi'den hamilelere öneriler...

11 Ocak 2013 Cuma 18:07
Yazdır

Bakımlı olmak derken tabi çok önemli bir konu da sürekli büyüyen göbeğiniz ve şişen vücudunuzla nasıl şık ve zarif görünebileceğinizdir. Moda Tasarımcısı İdil Tarzi’den hamilelikte nasıl şık olunacağına dair ipuçları aldık.

Bir kadının normal hayatında yaptığı tüm aktiviteleri yapması ve kendini hamilelik sürecine kaptırmaması gerektiğini belirten Moda Tasarımcısı İdil Tarzi, “Morallerin yüksek olması, hem kıyafetinize, hem hamileliğinize yansır” diyor. Bu yazıyı hazırladığımızda hamile olan ünlü Tasarımcı İdil Tarzi siz bu satırları okurken bebeğini kucağına almış olacak. İkinci kızı Elif’i sabırsızlıkla bekleyen Tarzi’den hamilelikte nasıl şık olunacağına dair ipuçları aldık.

Kıyafetlerinize Özen Gösterin

• Sosyal çevrenin içinde olduğunuz sürece, evde kapalı oturmuyorsanız mutlak suretle bakımlı olmanız ve kıyafetlerinize özen göstermeniz gerekiyor. Kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde giyinmek çok mühim.

• Mümkün olduğunca karın bölgesini sıkmayacak kıyafetlerin tercih edilmesi esas öncelik.

• Hamilelikte hem kilo alıyorsunuz ve hem de çok sıcak hissediyorsunuz. Dolayısıyla üzerinize giydiğiniz kıyafetin ipliğinin ya da kumaşının mutlak suretle doğal ve doğala yakın olması gerekiyor. Nefes alabilecek bir malzemeden yapılmış olmalı. Bu bir cotton olabilir, cotton viskon karışımı olabilir, yüzde 100 viskon bir hamilenin hayatını kurtaracak kriterlerden biridir, bir de ipek önemli.

• Aldığınız her ürünün içinde bir yıkama talimatı bir kimliği var. Alışveriş yaparken elbisenin içini açıp bakın. Yıkama talimatında ürünün kumaşı ve ipliği hakkında bilgi verilir. Eğer bunun içinde polyester, akrilik gibi sentetik malzemeler varsa bileceksiniz ki bu ürün sizi terletir. Artık biliyorsunuz yaz ve kış sezonları tanım olarak kaldı. 12 aya baktığınızda her an soğuk ve her an sıcak. Kışın bile artık iç mekanlar sıcak. Dolayısıyla ter kokusu yapmayacak ve bizi aşırı terletmeyecek ürünleri tercih etmemiz ve bilinçli kullanıcı olmamız gerekiyor.

Elbise Seçerken

Elbise seçiminde rahatlık öncelikli olarak düşünülmeli. Elbise maksimum boy diz boyu olmalı. Üst kısımda hafif oturup etek ucuna doğru evaze açılacak, oturduğunuzda üzerinize çok yapışmayacak bir formda olmalı. Yaka atlet kesimi olabilir, kısa kol tercih edilmeli. Üzerine de ya birebir o elbise boyunda bol, rahat ve dökümlü bir hırka olabilir. Eğer çok kilo almadıysanız, vücut hatlarınız karın bölgesi hariç formunu çok kaybetmediyse mini, zarif bir hırka da önerilebilir. Elbise ve hırkanız desensiz ve tek renkse biraz olayı hareketlendirmek için desenli çorap giyebilirsiniz.

Pantolon için

Pantolon seçerken kumaşın tiril tiril ve rahat olmasına dikkat edilmeli. Bol paça pantolonu tercih edebilirsiniz ya da büyüdüğünüz bedene uygun cigarette tipi paçası olan bir pantolon da çok zarif durur. Bunun üzerine de çok rahatlıkla hoş bir t-shirtün üzerine bir hırka olabilir, blazer ceketin olabilir. Yine aksesuarı, çantası, ayakkabısıyla uyumlu, bakımlı ve seksi olunabilir.

Etek Deyince

Etekte de elbisede olduğu gibi dizi geçmeyecek bir boy önerilebilir. Bacaklar hava alsın. Bir triko üzerine bisiklet yakalı hırka, inci düğmelerle hoş bir etki yaratılabilir.

Taytlar

Taytlar hamile kıyafetlerinin vazgeçilmezi. Hem evde hem sokakta… Taytın rahatlığı genelde cotton ya da cotton karışımı kalitelerden yapılması. Karın istediği kadar büyüsün taytlar rahat esneyebilme özelliği ile tercih edilen ürünler.

Ayakkabılar

Burada düz ve rahat ayakkabı tercih edilmeli. Ayaklar belirli aylarda şişmeye başlıyor. O yüzden de ayakkabı aslında ciddi bir ihtiyaç oluyor. Her geçen gün şişen ayaklar için yeni ayakkabı almak gerekiyor. Ayakları çok sıkmayacak altı yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli.

Ne Giyilmemeli?

Temel olarak nefes almanızı engelleyecek derecede dar, terleten ve vücudunuzu sıkan kıyafetler kesinlikle giyilmemeli. Form olarak ise her kadının farklı bir güzelliği ve kaldırış şekli olduğundan ne giyilmemesi gerektiğini söylemek zor. Bir de hamileyken gideceğiniz yer de önemli. Bir geceye ya da kokteyle de gidebilirsiniz, bir yürüyüşe de. O nedenle uzun elbise giymeyin diyemeyiz. Ancak anne adayı kendini iyi hissetmediği hiçbir şey giymemeli.

Renk Kullanın

Kıyafetlerinizde renk kullanmaktan çekinmeyin. Siyahları bir kenara koymak gerek. Mümkün olduğunca renk kombinasyonları yapın. İlkbahar geliyor, bej ve lacivert, krem ve nar kırmızısı, yeşilin tonları, sarı kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin haki bir pantolonun üzerine sarı triko ve krem rengi bir ceket harika bir kombinasyon olur.

Anahtar Kelimeler: hamile moda, moda,
Bu haber toplam 2472 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Topuklu Giyinmek
Hamilelikte Giysi Seçimi Nasıl Olmalı?
Hamileyken doğru giyinmek
Hamileyken Düşük Bel Kot Giyilebilir mi?
Gebelikte Nasıl Giyinmeli?
Hamilelikte Güzel Giyinmek
Hamilelikte dar giyinmek zararlı
Hamile Giyim ve Moda İçin Kolay Seçenekler
Hamile Kıyafetleri Seçiminde 10 Altın Kural
Hamilelikte Giyim Tarzı Nasıl Olmalı?
Hamile Abiye Modelleri
Hamile Mayoları
Komik Hamile T-shirtleri
H&M Hamilelere özel
Mom-To-Be…
Happy Hamile Club…
Rahat bir hamilelik için…
Hamile korsesi ne zaman ve nasıl?
Gebelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?
Hamile giyiminde iç çamaşırı ve sütyen seçimi
Lc Waikiki’den Hamilelere Özel Koleksiyon
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN