Annem Bitanem

Hamilelikte Kocanız Cinsel İsteksizlik mi Yaşıyor?

Hamilelikte Kocanız Cinsel İsteksizlik mi Yaşıyor?

Erkekler, çeşitli kaygılardan dolayı bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilir

12 Ocak 2013 Cumartesi 13:25
Yazdır

Erkekler, çeşitli kaygılardan dolayı bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bebeğin varlığı, çok erken hamilelik dönemlerinde bile, cinsel birliktelikte yalnız olunmadığı, bir üçüncü bireyin varlığı düşüncesiyle kocanızın cinsel arzularını azaltabilir.

Hamilelik haberinin alındığı ilk günden itibaren gelişmeye başlayan “Anne-baba” kimliği, cinsel yönde de kendini gösterir. Çoğu zaman kişi, kendi anne ve babasının cinsel bir hayatı olabileceğini kabul edemez ve bunun fikrini bile aklına getirmek istemez. Anne ve baba kimliğini yaşamaya başladığınız andan itibaren, cinsellik de boyut değiştirmeye başlamakta ve çocuğun bulunduğu bir ortamda, cinsel bir deneyimin düşüncesi bile rahatsız edici olmaktadır.

Kocanızda size yönelik cinsel isteği azaltan en önemli faktör, ilişkinin özellikle penisin rahim üzerinde yaratacağı travmanın, bebeğe zarar vereceği düşüncesidir. Bu nedenle seks denemesi, çoğu zaman eşinizin endişesi ve kendini kontrolü ile tatsızlaşır.

Hamilelikte mutlaka seks yapılması gerektiği düşüncesi ve sizin fiziksel yapınızdaki değişiklikler nedeni ile eşinize artık çekici gelmediğinizi düşünmeniz, seksi, zevk için yaşanan bir paylaşımdan çok, yapılması gerekli bir görev haline getirir. Eşiniz sizi hala çekici bulduğunu kanıtlamak için seksi, “yapmak zorunda kaldığı bir işlev” olarak hissedebilir.

Sorunu Nasıl Aşacaksınız?

Eğer sizde veya eşinizde cinsel istek artmış, diğerinde azalmış ise o zaman problemlerin ortaya çıkması muhtemeldir. Cinsel isteksizlik ile karşılaşan bir çiftin, bu düşüncelerini birbirleri ile paylaşmaları, sorunu çözecek en önemli anahtardır. Seksin mutlaka cinsel birleşme ile sonuçlanması gerekmediğini, dokunma, sarılma, okşama ve sevgi sözcüklerine de ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Kayhan Yakın

Anahtar Kelimeler: cinsellik, gebelik,
Bu haber toplam 2924 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Fazla Seks Faydalı Mı
Hamilelikte Cinsellikten Korkmayın
Hamilelikte Cinsellik
Hormon değişimi seks hayatını etkiliyor
Gebelikte Ruhsal Değişim Seksi Kısıtlıyor
Hamilelikte Eşinizi Cezalandırmayın
Hamilelikte Oral Seksi Denediniz mi?
Doğum Sonrası Cinsellik Acı mı Veriyor?
Son güne kadar cinsellik serbest
Hamilelikte Cinsel İsteksizliğin 10 Nedeni
Hamilelikte Cinsellikten Uzaklaşan Erkekler
Hamile Kadın Cinsellikten Neden Soğur?
Hamileyken Ne Sıklıkta Seks
Hamilelikte Cinsellik
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN