Annem Bitanem

Tüp bebek tedavisinde son gelişme

Tüp bebek tedavisinde son gelişme

Spermlerin seçimi için IMSI, embriyoscope ile embriyoların saniye saniye izlenmesi, embriyoların genetik yapılarının incelenmesi gibi tüp bebek alanındaki yenilikler hızla devam ediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Ulun Uluğ yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

11 Ocak 2013 Cuma 13:51
Yazdır

Ülkemizde her 10 çiftten biri çocuk sahibi olmakta problem yaşıyor. Tıp alanındaki gelişmelere paralel olarak da tüp bebek tedavilerinde her geçen gün yeni umutlar doğuyor.

IMSI yöntemi

Tüp bebek tedavilerinde mikroenjeksiyon yöntemiyle spermler özel bir mikroskop altında seçilip yumurtanın içine enjekte edilmektedir. Bu işlem sırasında kaliteli embriyo elde edebilmek için spermin hareketli kuyruk ve baş şeklinin düzgün olmasına özen gösterilir.

Doç. Dr. Ulun Uluğ spermin seçimi ile ilgili olarak IMSI yöntemi hakkında şu bilgileri verdi: “Morfoloji denilen spermin şekil özellikleri iyi olduğunda sağlıklı bir sperm bulduğumuzu düşünmekteyiz. Klasik olarak mikroenjeksiyon için kullanılan mikroskoplar spermi 400 kat kadar büyüterek sperm seçiminde yardımcı olmaktadır. Intra ctoplasmic magnified sperm injection (IMSI) denilen yöntemde özel bir mercek ve bilgisayar programı kullanılarak sperm 6600 kat kadar büyütülmektedir. Bu sayede spermin morfolojisi daha iyi değerlendirilmektedir. Özellikle spermin baş kısmında olan değişikler sperm kalitesini belirlemekte ve bu bölgede olan baloncuk şeklinde olan hücresel değişikliklere dikkat edilmektedir. IMSI sadece mikroskobun özelliğine bağlı bir durum olmadığı gibi bu yöntemi kullanan embriyologun bu konuda eğitimli ve deneyimli olması da önemlidir. Daha sağlıklı spermlerin seçilmesiyle hem döllenme dediğimiz oranlarda hem de gebelik oranlarında iyileştirmeler gerçekleşmiştir. Özellikle erkek faktörü veya açıklanamamış infertilite olgularında tercih edilmektedir.”

Laboratuar koşullarında embriyolar nasıl takip ediliyor?

Tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen embriyoların laboratuara koşullarında saklanması ve takip edilmesi en hassas kısımdır. Doç. Dr. Ulun Uluğ konu hakkında şunları söyledi:

“Laboratuar koşullarının anne rahminden farksız olması gerekmektedir. Bu amaçla birçok medyum denilen anne rahmi ortamı sağlayacak kültür vasatları geliştirilmiştir. Bununla beraber sabit sıcaklığı sağlayan ve anne batınında olan oksijen ve karbondioksit gibi gazları oranını taklit eden inkübatör denilen cihazlar vardır. Bu cihazların çok hassas olması gerekmektedir. Embriyolar bu cihazlar içersinde yaklaşık 2 ile 5 gün bekletilmekte ve bu dönem içersinde zarar görmemeleri gerekir.

Burada önemli olan konu; embriyoların gelişimin incelenmesidir- hangi embriyoyu transfer edileceğini karar verilmesi için-. Bunun için bazı aralıklarla embriyolar inkübatör cihazından çıkartılır ve mikroskop altında incelenir ve büyüme oranları değerlendirilir. Kısa bir sürede olsa oda sıcaklığına çıkan embriyolar dış dünya koşullarına maruz kalırlar. Buradan yola çıkarak aynen biri bizi gözetliyor gibi inkübatör içersine yerleştirilmiş kameralar ile embriyolar dışarı çıkarılmadan izlenmekte ve dış ortam koşullarına maruz kalmamaktadırlar.

‘Embriyoskop’ dediğimiz ‘Dinamik Embriyo Takip Sistemi’ ile hem en iyi koçularda embriyolar saklanırken hem de devamlı gözlem altında oldukları için hangi embriyonun büyüme potansiyelinin daha fazla olduğu anlaşılmış olmaktadır. Embriyoskop bize daha önceleri fark edemediğimiz birçok gelişimsel problemleri tespit etmemizde yardımcı olmaktadır. Başka bir deyişle bir embriyonun öz geçmişini çok daha net görebilmekteyiz. Öz geçmişi düzgün olan embriyoları seçtiğimizde gebelik oranlarımız artmaktadır.”

Embriyoların genetik yapısı daha iyi nasıl anlaşılır?

Embriyolar birbirlerine benzer hücrelerden oluşmaktadır. Doç.Dr. Ulun Uluğ tedavi sonrası elde edilen bütün embriyolar aynı kalitede olmadığı gibi en önemli sorunun genetik yapılarındaki özellikle kromozom sayılarındaki farklar olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Son yıllarda ‘Komparatif Genetik Hibridizasyon (CGH)’ denilen yöntemle bütün kromozomlar taranabilmekte ve genetik yapısı sağlıklı olan embriyolar ayıklanabilmektedir. Henüz klinik pratikte tam oturmamış olsa bile çok kısa bir süre içersinde CGH özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgular için kullanılmaya başlanacaktır.”

Tüp bebek tedavisinde her gün iğne olmaktan kurtulmak mümkün

Tedavi sırasında doktorların amacı fazla sayıda yumurtanın oluşmasını sağlamak ve aralarından ayıklama yapabilecek kadar fazla sayıda embriyonun geliştirilmesidir.

Doç. Dr. Ulun Uluğ; “Fazla sayıda embriyo olduğunda kalanlar dondurularak hastalara basit bir yöntemle ikinci bir şans tanınabilir. Artık eskisi fazla ilaç verip çok fazla sayıda yumurta oluşturmuyorsak da hastalarımıza her gün karınlarından veya kalçalarından iğne yapmalarını önermekteyiz. Uygulanan bu ilaçlar sayesinde yumurtalar büyümektedir. Psikolojik olarak zaten zorlayan bir tedavide ayrıca her gün iğne olmak veya iğneleri yaptırabilmek için bir sağlık kuruluşuna gitmek ek bir yük getirmektedir. Kullanılan ilaçların vücutta kalma ömürleri kısa olduğu için kısa aralıklarla bu ilaçlar verilmek zorundadır. Son 2 yıldır özellikle Kuzey Avrupa Ülkeleri’nde uygulanan yeni bir ilaç ile artık günlük enjeksiyon yapılmasına gerek kalmıyor. Tek doz enjeksiyon 1 hafta kadar yetmekte ve hasta dostu bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki yılın başında da buna benzer ilaçlar ülkemizde kullanıma girecek ve artık tüp bebek tedavilerinde hastaları korkutan devamlı iğne olmaya gerek kalmayacaktır. Doğaldır ki her yenilik daha fazla başarı başka bir değişle daha fazla gebelik için getirilmektedir. Bununla beraber bazen yenilik olarak gördüğümüz değişikliklerin çok fazla başarı getirmediğini de göz önünde bulundurmamız gerekir” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: tup bebek gelisimi,
Bu haber toplam 1837 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Tüp bebek istiyoruz ama...
Tüp Bebek Merkezi Seçimi ve Önemi
Tedaviye ne zaman başlamalı?
"Dondurulmuş embriyolar daha sağlıklı doğuyor"
Tüp bebek tedavisinde bilinmesi gereken 10 detay
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı
Tüp bebekten sonra normal gebelik mümkün mü?
Umudunuzu kaybetmeyin
'Tüp bebek'te kadının yaşı çok önemli!
Tüp bebek tedavisi kanseri tetikler mi?
Kanser ilacı tüp bebek için umut oluyor
Tüp Bebekte “24 Sure” Dönemi
Tüp Bebekte Akupunktur Mucizesi
Tüp Bebek Sürecinde Yaşananlar
Kısırlık Tedavisinde Çevre Baskısı
Tüp Bebek Başarısını Artıran Yöntem
Doğal Tüp Bebek Dönemi
Bebek Sahibi Olma Şansınız Artıyor
Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın nedenleri
Şoklanmış embriyolardan kardeş
Tüp bebek tedavisinde 10 temel bilgi
Tüp bebek sonrası doğal hamilelik
Tüp bebek tedavisinde mucizenin öteki adı!
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN