Annem Bitanem

Tüp bebek tedavisinde mucizenin öteki adı!

Tüp bebek tedavisinde mucizenin öteki adı!

Teknoloji, tek bir hücreden embriyonun oluşumunu izlemeye imkan tanıyor. Embriyo gelişiminin ilk 72 saatini kare kare izlemeye imkan veren cihaz, tüp bebek tedavisinin başarı oranını da artırıyor.

11 Ocak 2013 Cuma 13:53
Yazdır

İnsan, tek bir hücreden oluşuyor. Döllenmenin ikinci gününde tek bir hücre halindeki embriyo, hızla bölünerek çoğalıyor. Bu oluşum, anne rahmini birebir kopyalayan embriyoskop cihazında dakika dakika gözlemlenebiliyor.

Hayatın ilk 72 saatini izlemeye imkan tanıyan embriyoskop, tüp bebek tedavisi gören çiftler için mucizenin öteki adı anlamına geliyor. Uzm. Dr. Hakan Özörnek, anne baba adaylarının doğacak bebeklerinin ilk saatlerini izlemelerinin onlar için heyecan verici olduğunu belirtti.

Embriyoskop, tüp bebek tedavisinin başarı oranını da artırıyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de kullanılmaya başlanan embriyoskop, tüp bebek tedavisinin başarı oranını da artırıyor. Dr. Özörnek, döllenmenin ilk 3 gününde en iyi gelişen, en sağlıklı embriyoyu alıp, anne rahmine naklederek, tüp bebeğin başarı oranını artırdıklarını vurguladı.

Dr. Özörnek, embriyoskop hakkında şu bilgileri verdi: “Embriyonun gelişimi çok dinamiktir. Normal bir embriyo, gelişimi sırasında belli saatlerde sürekli bölünerek hücre sayısını artırır. Bu bölünmelerin takibi embriyonun kalitesinin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Çünkü kaliteli embriyo demek yüksek gebelik oranı demektir.”

Embriyoyu koruyan sistem

Eski statik sistemlerde embriyoların günde bir kez bulundukları inkübatör dolaplarından dışarı çıkartılarak mikroskop ile incelendiğinin altını çizen Dr. Özörnek, şunları söyledi: “Eski statik sistemde embriyoların kalitesi hakkında fikir sahibi olmak mümkün değildi. Embriyoların son görüntülerine göre karar verilirdi. Oysa, embriyoskop kullandığımız hastalarda embriyoların tüm gelişimlerini, embriyoya zarar vermeden, güvenli bir şekilde izleyebiliyoruz. Böylece hastalarımızın en iyi embriyosunu hatasız bir şekilde seçebiliyoruz.”

Embriyolar, 15 dakikada bir fotoğraflanıyor

Embriyoskop yönteminde embriyolar her 15 dakikada bir, beş katman halinde fotoğraflanıyor. Bu da embriyo gelişimini takip edebilmek adına hekimlere büyük kolaylık sağlıyor. Görüntülerin internet üzerinden de 24 saat izlenebildiğini söyleyen Dr. Özörnek, özellikle tekrarlayan düşük sorunu yaşayan hastalar için embriyoskopu öneriyor.

Anahtar Kelimeler: tup bebek,
Bu haber toplam 1575 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Tüp bebek istiyoruz ama...
Tüp Bebek Merkezi Seçimi ve Önemi
Tedaviye ne zaman başlamalı?
"Dondurulmuş embriyolar daha sağlıklı doğuyor"
Tüp bebek tedavisinde bilinmesi gereken 10 detay
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı
Tüp bebekten sonra normal gebelik mümkün mü?
Umudunuzu kaybetmeyin
'Tüp bebek'te kadının yaşı çok önemli!
Tüp bebek tedavisi kanseri tetikler mi?
Kanser ilacı tüp bebek için umut oluyor
Tüp Bebekte “24 Sure” Dönemi
Tüp Bebekte Akupunktur Mucizesi
Tüp Bebek Sürecinde Yaşananlar
Kısırlık Tedavisinde Çevre Baskısı
Tüp Bebek Başarısını Artıran Yöntem
Doğal Tüp Bebek Dönemi
Bebek Sahibi Olma Şansınız Artıyor
Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın nedenleri
Şoklanmış embriyolardan kardeş
Tüp bebek tedavisinde 10 temel bilgi
Tüp bebek sonrası doğal hamilelik
Tüp bebek tedavisinde son gelişme
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN