Annem Bitanem

Sezaryenin Zorunlu Olduğu Durumlar

Sezaryenin Zorunlu Olduğu Durumlar

Dünyada keyfi nedenlerle yapılmasına izin verilmeyen sezaryen ile doğum ülkemizde gittikçe yaygınlaşıyor. Sezaryen, normal doğuma bir alternatif olarak sunuluyor. Oysa sezaryen önemli bir ameliyat. Bu nedenle zorunlu bazı durumlar dışında doğumu normal şekliyle gerçekleştirmek gerekiyor. Kadın doğum uzmanı Doktor Kağan Kocatepe Doğum başladıktan sonra sezaryen kararı verecek zorunlu durumları yazdı

7 Aralık 2012 Cuma 16:19
Yazdır

Sezaryen kararı verilebilmesi için bazı zorunlu durumlar olduğunu daha önce açıklamıştık. Bu karar gebelik sırasında verilebildiği gibi, doğumun başlatılma girişimlerinin başarısız olması sonunda ve doğum başladıktan sonra da verilebilir.

Doğumun Başlatılma Girişimlerinin Başarısız Olması Durumunda;

Beklenen doğum eyleminin başlamadığı ya da doğum eyleminin tıbbi nedenlerle başlatılmasının zounlu olduğu durumlarda anne adayına rahim ağzını olgunlaştıran ilaçlar ve suni sancı verilir. Suni sancı uygulaması doğum eylemini başlatma da başarısız olduğunda doğum sezaryenle gerçekleştirilir.
Suni sancı en sık miyat geçmesinde uygulanır. Anne hayatının ya da bebek hayatının tehlikede olduğu durumlar da (ağır preeklampsi ve bebeğin sıkıntıda olduğu durumlar gibi) bebek miyadında olmasa bile suni sancı ile doğum eylemi başlatılmaya çalışılır.

Doğum Eylemi Başladıktan Sonra Sezaryen Kararı Verdiren Durumlar;

Düzenli olarak doktor kontrollerine giden anne adaylarında anlatılan durumlar söz konusu olduğunda doğum eyleminin başlaması beklenmez ve sezaryen ile doğum gerçekleşir. Halbuki anne adaylarının büyük kısmında yukarıdaki anlatılan durumlar söz konusu değildir ve bu anne adaylannın doğal olarak doğum eylemine girmeleri beklenir. Ancak doğum eylemi esnasında aşağıda anlatılan beklenmeyen durumlar söz konusu olduğunda doğum eylemi yanda kesilerek sezaryen ile doğum karan verilir.

Doğum eyleminin birinci evresinde sezaryen kararı verdiren durumlar

Düzenli olarak gebelik muayenelerine gittiniz. Bu muayenelerde hiçbir plroblem saptanmadı. Doğum eylemi başladı. Hemüz rahim ağzında açılma tam değil, sancılar devam ediyor.

Hangi durumlarda sezaryen gerekir?

Doğum kanalına girişte sorun olursa;

Bebek doğum kanalına artkafa bölgesinin klavuzluğunda girer. Böyle bir giriş başın en ufak çevresinin doğum kanalına girmesini sağladığından kanal içinde en rahat şekilde ilerlemeyi garantiler. Ancak ender durumlarda bebeğin başının kanala giren ilk kısmı artkafa dışında bir bölge olur. Bu tür durumlarda kanala geren kısmın çevresi artkafa ile girişten daha büyük olur ve doğum kanalında ilerleme zorlaşır veya imkansız hale gelir.
Bebek yüz bölgesinin kılavuzluğunda doğum kanalına girdiğinde doğum eylemi yavaş da olsa ilerler ve bu şekilde yüz gelişiyle doğum mümkün olabilir.
Yüz gelişi dışında kalan şekillerde doğum eylemi ya çok yavaş seyreder ya da vajinal yoldan doğum imkansız hale gelir.
Doğumu imkansız kılan geliş şekillerinden en sık görülenler alın gelişi ve yüksekte düz duruş adı verilenlerdir. Doğum kanalına ilk olarak alın bölgesini sokmaya çalışan bir bebeğin bu haliyle doğum kanalına ilerlemesi mümkün değildir zira bu girişle doğum kanalına başın en büyük çevresi sokulmaya çalışılmaktadır.
Yüksekte düz duruş adı verilen durumda da bebek doğum kanalına girmeye niyetli değildir, herhangi bir nedenle doğum kanalına giriş gerçekleşememiştir.
Doğum kanalına giren kılavuz nokta genellikle doğum eylemi başladığında yapılan ilk muayenede belirlenir. Bu muayenede doğum eyleminin ilerlemesine engel olacak bir geliş şekli saptandığında ilerlemeyecek bir doğum eylemini sürdürmek yerine doktor doğumu sezaryenle gerçekleştirme yönününde karar verir.

Birinci evrenin uzaması
Rahimağzındaki açıklık uygun şekilde ilerlemediğinde durum değerlendirmesi yapılır. Rahim kasılmaları zayıflamışsa ya da düzensizleşmişse ve bunun için bir neden bulunmuyorsa anne adayına durumu gidermek amacıyla damardan rahim kasılmalarını düzene sokmak amacıyla oksitosin hormonu verilir.
Yeterli dozda oksitosine rağmen kasılmalar düzene girmiyorsa ve rahimağzı açıklığı ilerlemiyorsa sezaryen kararı verilir. Bu durumlarda rahim kasının bir "zayıflığı" söz konusudur ve uyarıcı ilaca cevap vermemektedir.
Kasılmalar düzenli olmasına hatta normalden daha kuvvetli olmasına rağmen rahimağzınaki açıklığın ilerlememesi bebeğin doğum kanalına uygun olmayan bir şekilde girmeye çalışmasına bağlı olabilir.
Yine anne adayının çatı yapısı nın "bebeğe göre nispeten dar" olduğu durumlarda da düzenli kasılmalara rağmen açıklık ilerlemez. Bu durum doğumhaneye ilk girişte yapılan ilk muayenede genellikle teşhis edilebilmesine karşın, bazı durumlarda doğum eyleminin ilerlememesiyle kendini gösterebilir.
Hangi nedene bağlı olursa olsun doğum eyleminin başladıktan sonra ilerlemesi ve durumu gidermeye yönelik yapılan girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanması sezaryen ile doğum için bir neden teşkil eder.

Bebekte sıkıntı ortaya çıkması
Birinci evrede bebeğin kalp sesleri düzenli olarak dinlenir. Herhangi bir aşamada bebeğin kalp seslerinde bozulma saptandığında öncelikle bu durum anne adayı sol yanına yatırılarak, oksijen ve sıvı verilerek giderilmeye çalışılır.
Bebekte saptanan sıkıntı normal vajinal doğumu beklemeyecek kadar ağırsa ve önlemlerle düzelmiyorsa doğum sezaryenle gerçekleş-tilir.

Kordon sarkması
Makat ile doğumda daha sık rastlanan bir durumdur. Bazen de baş gelişinde su kesesinin kendiliğinden açıldığı durumlarda ya da doktor tarafından açılması durumunda kordon vajinadan dışarı sarkarak etraf dokular tarafından basıya uğratılabilir.
Kordon sarkması, bebeğe giden oksijenin aniden azalmasına neden olan bir durum olduğundan doğumun dakikalar içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiği ender durumlardan biridir. Acil sezaryen uygulanır.

Plasentanın erken ayrılmasına bağlı aşırı kanama ve/veya bebeğin bu duruma bağlı olarak sıkıntıya girmesi
Plasenta erken ayrıldığında ayrılmanın şiddetine göre anne adayında vajinal kanama ve/veya bebekte sıkıntı bulguları ortaya çıkar.
Anne hayatı kanama nedeniyle, bebek hayatı da girdiği sıkıntı nedeniyle tehlikeye girdiğinde doğum sezayen ile gerçekleştirilir.

Doğum Eyleminin ikinci Evresinde Sezaryen Kararı Verdiren Durumlar;

Birinci evreyi atlattınız. Rahim ağzı tam açık, doğuma çok az kaldı. Doğumun bu kadar yaklaşıtığı bir dönemde sezaryen hangi durumda gereklidir?

Bebeğin doğum kanalında sıkışması
Bebek başının doğum kanalının tam ortasında yer alan dikensi çıkıntıları aşmak için ön-arka doğrultuda olması gerekir. Bu dönüşü başaramaz ve baş yatay konumunda bu dikensi çıkıntılara ulaşırsa burayı aşması oldukça zor olur. Derinde yatay duruş adı verilen bu nadir durumda sezaryen ile doğum gerçekleştirilir.

Vakum/forseps uygulamasının başarısız olması
İkinci evrede bazı durumlarda vakum/forseps uygulamak gerekebilir. Vakum/forseps uygulaması ile doğum gerçekleştirilemediğinde sezaryen uygulanır.
Geçen sayıda ve şimdi açıkladığım durumlarda sezaryen kararı gebeliğin herhangi bir döneminde çok önceden planlı olarak sezaryen kararı verilebilir. Gebelik ya da doğum sırasında da acil sezaryen kararı verilebilir.
Acil sezaryen demek, bebeğin ya da anne adayının hayatının tehlike altında olması nedeniyle kısa süre içinde bebeğin doğurtulması demektir. Bu süre kordon sarkması gibi çok acil durumlarda dakikalarla ifade edilebilir. Bu durumlarda ameliyat ekibinin hızla toparlanması, anestezinin hızla verilmesi ve bebeğin hızla doğurtulması gerekir. Anestezi ve ameliyata ilgili istenmeyen durumların en sık oluştuğu durumlar bu acil durumlardır. Diğer acil sezaryen şekillerinde ise sezaryene bağlı istenmeyen durumlar engellemek için yeterli süre genellikle vardır. Sezaryen operasyonunun kendisinden ve anesteziden kaynaklanan istenmeyen durumların en az görüldüğü durumlar ise planlı olarak uygulanan operasyonlardır. Ancak günümüzde anestezi teknolojisi ve ameliyat tekniğinin ilerlemiş olması ve anestezi ve ameliyat ekibinin tecrübesiyle en acil ameliyatlar bile başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: sezeryan, zorunluluk, doğum, anne, bebek,
Bu haber toplam 2050 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Normal doğumun anneye faydaları
Doğum Ağrısında Hipnoterapi Yöntemi
Kolay Doğum İçin Öneriler
Doğum Sırasında Annenin Hareketleri
Doğum Ağrısında Aromaterapi Yöntemi
Yoga ile Kolay Doğum
Doğumda Vücutta Olan Değişikikler
Doğum Ağrısı Nedir?
Doğum Belirtileri
Hangi Doğum Daha Sağlıklı?
Sezaryenle Doğumda Neler Olur ?
Doğumda Karşılaşılabilecek Sorunlar
Epizyotomi doğum Kolaylaştırıyor mu?
Suda Doğum Hakkında Sorular ve Cevaplar
Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları
Normal Doğum Devreleri
Suni Sancı İle Doğum
Forseps veya Vakum ile Doğum
Suda Doğum
Sezeryan Doğum
Normal Doğum
Dikişli Doğum
Ağrısız Doğum
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN