Annem Bitanem

Kardeşe Hazırlık

Kardeşe Hazırlık

Evdeki çocuğunuzu abla ya da ağabey olmaya hazırlamak gebeliğinizin en önemli sorunu bile olabilir

10 Aralık 2012 Pazartesi 17:44
Yazdır

Evde hala size bağımlı ve annesinin sadece kendisine ait olduğunu düşünen bir abla ya da ağabey adayı varken ikinci bir hamilelik gerçekten çok sorunlu ya da çok mutlu geçebilir.Evdeki çocukların hamilelik sürecine aktif olarak katılmasını sağlamak mutlu ve aile birliğine katkıda bulunan bir süreç olabilir.Bunun yanında eğer ikinci ya da üçüncü bir bebeği kabullenme sorunu ortaya çıkarsa gebelik ve doğum sonrası hayli sıkıntılı bir dönem de sizi bekliyor olabilir.

Daha küçük çocuklar “karnınızın içinde büyüyen bir bebeği” algılamakta zorlanabilirler.Son aylarda kocaman karnınızla ortada dolaştığınız zamanda bile sizdeki fiziksel değişimi değerlendiremeyebilir. 3-4 yaşındaki çocuklar çoğu kez artık kucağınızda daha zor oturabildiğinden başka şey fark etmez.

Evdeki çocuğunuzu (ilk göz ağrınızı) gebeliğiniz ve gelecek kardeşe hazırlamanıza yardımcı olabilecek birkaç önerimiz olacak

Evdeki çocuğunuzun bebeklerle bir arada olmasını sağlayacak ortamlar yaratmaya çalışın.Böylece küçük bebekerin nasıl olduğunu.Annelerinin onlara nasıl davrandığını,nasıl emzirdiğini , ne kadar çok zamanlarını bebekleriyle geçirmek zorunda olduklarını anlayabilir ve doğum sonrası sizin bebeğe fazla zaman ayırmanızın normal bir davranış olduğunu kavrayıp kabullenebilir.

Yeni bebek hakkında ona bilgi verin.Yeterli büyüklüğe ulaşınca karn ınızı ellemesini , hareketlerini hissetmesini sağlayın. İkiniz birlikte karnınızdaki bebekle konuşun. Bu tür yaklaşımlar çocuğunuzun yeni gelecek kardeş ibenimsemesinde faydalı olacaktır.Yine basit kitaplar ve başka araçlarla gebelik ve bebek hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olun.

Okul çağındaki çocuklara hamileliğinizi daha erken dönemde anlatmanız daha doğru olacaktır.Küçük çocuklar bebeğin ertesi gün gelmediğini görünce şaşırabilir,hayal kırıklığı yaşıyabilir.Okul çağındakiler de kendilerinin erken haberdar edilmemesini kendilerinin önemsenmemesi olarak algılayabilirler.Okul çağındaki çocuklarınıza hamileliğin oluşumu ve gebeliğin seyri konusunda gerekli bilgileri vermeye çalışın. Okulda rehber öğretmeni kardeş konusunda bilgilendirin, gerekirse çocuğunuzun kardeşe hazırlanmasında ondan yardım isteyin.

Çocuğunuzun yaşına göre uygun şekilde ona niye eskisine göre daha yorgun, sabırsız, halsiz olduğunuzu, onu kucağınıza almakta neden zorlandığınızı açıklamaya çalışın.Örneğin “Bebek büyürken çok fazla enerji kullanıyor,bu enerjiyi anneden aldığı için annen daha yorgun ve daha çok uyuyor” ya da “Bebeğin büyümesine yardımcı olan hormonlar annenin yüzünü , ayaklarını ve karnını böyle değiştiriyor” tarzında cümleler yararlı olabilir.

Yenidoğan bebeğin özellikleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışın.Niye çok uyuduğunu, niye ağladığını, altının niye değişmesi gerektiğini öğrenmesini sağlayın.Bebeklerin uzunca bir süre kendi başlarına hiçbirşey yapamayacaklarını ,bu yüzden sürekli olarak birinin onlarla ilgilenmesi gerektiğini söyleyin.Kendisi de doğduğunda aynı durumda olduğunu ,onunla da aynı şeyleri yaşadığınızı kavramasını sağlayın.

Onunla birlikte doktor kontrollerinize gidin.Özellikle bazı kontroller bunun için daha uygun olabilir.3. ayda bebeğin ultrasonografide hareketlerini görmek ya da kalp atışlarını duymak kardeşiyle arasında kurulacak bağ için faydalı olabilir. Son ay kontrollerinde de doğum heyecanına katılmalarını sağlayabilir.

§ Gebeliğin ikinci yarısında sık sık bebeğin hareketlerini hissetmesi için ona izin verin.Neresini oynattığı konusunda tahminler yapmaya ve hareketleri yorumlayarak eğlenmeye çalışın.

Anahtar Kelimeler: yeni kardes, hamilelik,
Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Geç Yaşta Hamilelik Gençleştiriyor
Annelerin Hamilelik Öncesi Stresi Çocuğu Etkiliyor
Hamileliğin Başında Cinsel İstek Artıyor
Hamileyken Çin Takvimi Hesabı
Hamilelikte Tatil
Üçlü Test
İkili Test
Hamileyken Bilgisayar Kullanmak
Bebek için Alınacak ilk Eşyalar
Hamilelikte Bebek için Alışveriş
Hamilelikte Sıcak Hava
Hamilelikte Yüzme
NST Nedir?
Hamilelikte Kalp
Hamileyken Ultrason
Hamilelikte Son Ay Kontrolleri
Hamilelikte Alkol Kullanımı
Hamilelikte Kafein
Hamilelikte Röntgen
Hamileyken Grip
Fenilketonüri ve Hakkında Herşey
Fenilketonüri
Hamilelikte Tatlandırıcı Kullanmak
Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir
Anne Karnında Bebek hareketleri
Sayısal Kromozom Bozukluğu
Bebeğin Cinsiyeti
Hamileyken Seyahat
Hamilelikte Tehlikeli İşaretler
Gebelikte Vücut Değişikliği
Hamileyken Oruç Tutabilirmiyim
Hamileyken Evcil Hayvanlar
Hamileyken Yapılmayacak Aşılar
Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler
Hamileyken Tetanoz Aşısı
Hamilelikte Sigara
Hamileyken Saç Boyatmak
Hamileyken Nasıl Yatmalı
Hamilelikte Kansızlık
Hamileyken İlaç Kullanmak
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN