Annem Bitanem

Hamileyken Beslenme

Hamileyken Beslenme

Annenin beslenme durumunun bebeğin sağlığını da etkilediği bilimsel bir gerçektir.

9 Aralık 2012 Pazar 23:52
Yazdır

Gebelik süresince annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi halinde,
anne ve çocuk sağlığının olumsuz etkileneceğini vurgulayan uzmanlar,bu durumda annenin kansız kalabileceğini, çabuk yorulacağını, hastalıklara yakalanma riskinin artacağını ve iyileşme süresinin uzayacağını belirtiyor. Annenin tüm gebelik boyunca 10 ile 14 kilo alması gerekiyor. Hamile kaldığınızda, ağırlığınız normal ise her ay 1-1.5 kilogram ağırlık kazanacak şekilde yediklerinizi ayarlayın. Çok zayıfsanız biraz daha kilo alın. Şişmansanız şekerli, unlu, yağlı yiyecekleri az yiyin.

(Gebelik boyunca besin piramidinin alt iki basamağındaki yiyecekler ağırlıklı olarak tüketilmelidir.)

Hamilelik döneminde çok gerekli olan:
.Folik Asid: Bakla, yeşil lifli sebzeler, karnıbahar, brokoli ve taneli tahıllarda bulunur.

.C Vitamini: Meyveler (özellikle turunçgiller), domates,maydanoz, biber,taze soğan ve yeşil sebzelerde bulunur.

.B6Vitamini: Patates, muz ve bütün tahıllarda bulunur.

.Beta Karoten: Koyu yeşil ve koyu sarı sebzelerde bol miktarlarda bulunur.

.Protein: Kırmızı et protein dışında fazla miktarda yağ da ihtiva ettiğinden fazla kilolara sebep olabilir. Bu yüzden tavuk,hindi ve balık gibi beyaz et veya protein ihtiva eden sebzeler daha ağırlıkta tercih edilmelidir. Anne adaylarında protein tüketiminin az olması halinde de bacak ve göz kapaklarında şişme gibi belirtiler ortaya çıkar.Gebelikte normalin üzerinde alınan proteinin yanlış bir inanışa göre faydalı değil, tam tersine zararlı bile olabileceği bildirilmektedir.

.Demir: Gebelikte geçici kansızlık olarak adlandırabileceğimiz bir durum meydana gelebilir. Demir ihtiva eden gıdalar ve demir hapları ile bu kansızlık giderilebilir.Demir miktarı yüksek olan gıdalar, kırmızı et, tavuk, balık, kepekli ekmek veya vitaminle zenginleştirilmiş ekmek ve tahıl (pirinç, mısır, buğday) ürünleridir. Ekstradan alınan demirin bir bölümü anne için gerekli kan düzeyinin sağlanması için kullanılırken bir kısmı da bebeğin gelişmesi ve kan üretimi için gereklidir. Gebelikte yeteri kadar demir alamayan annelerin bebekleri düşük kilolu olabilir ve erken doğum ihtimali söz konusu olabilir. Bu yüzden gebelikte eğer yeteri kadar demir ihtiva eden gıdalar alınamazsa annenin demir hapları ile desteklenmesi önerilmektedir.Bunun yanında yemeklerde çay ve kahveden kaçınılmalıdır , çünkü bu gıdalar demiri bağlayıp barsaklardan emilimini azaltan maddelerdir. (Çay veya kahveyi öğün aralarında ,yemek yedikten 1-2 saat sonra için.) Yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum da demir emilimini azaltacağı için demir hapları ile beraber kalsiyum veya magnezyum türü ilaç alınmaması da gerekmektedir.

.Kalsiyum: Günlük bir bardak süt gerekli olan ihtiyacı karşılarken, süt içmesi bazı sebeplerden dolayı sakıncalı olan veya içemeyen gebeler ise peynir, yoğurt , soya ile yapılan yiyecekler ve posalı yeşil sebzelerden kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir.

.Lifli yiyecekler: Lifli yiyecekler,sindirimi kolaylaştırır, bazı kanserlerin oluşumunu önler, kan şekeri ve kolesterol düzeylerini dengeler. Lifler genellikle , bütün tahıllar, taze meyve ve sebzede, kurufasulye, bakla(kuru baklagilleri önce yıkayıp, ıslattıktan sonra pişirin) , yulaf, arpa , patates, elma ve armutta bolca bulunur.

KAÇININ:
.Sodyum: Çoğu kişilerde tüketilen aşırı tuz hipertansiyona sebep olmaktadır.Hamile kalmak isteyen kadınlarda hipertansiyonun oluşması hamilelik esnasındaki riskleri arttırır.Konserve türü yiyecekler ve koruyucu madde ile hazırlanan gıdalar yüksek miktarda tuz ihtiva ettiğinden bu gıdaları tüketirken bu akıldan çıkarılmamalıdır. Beyaz peynir, zeytin ve benzeri gıdalar suda bekletilerek veya düşük tuzlu olanlar tercih edilerek tüketilmelidir.

.Şeker,yağ

.Kolestrol: Hayvansal gıdaların çok fazla tüketilmesi kan kolesterol düzeylerini arttıracaktır. Özellikle yumurta sarısı, karaciğer ve diğer sakatatlardan kaçınılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: hamileyken beslenme,
Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Aşırı Zayıf Hamileler Nasıl Beslenmeli?
Beslenme şekli bebeğin genlerini belirliyor
Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme
Vejetaryenler de et yer
Hamileler kışın nasıl beslenmeli?
Annenin İyi Beslenmesi
Hamileyken Süt İçmek
Hamileyken Mineral Kullanmak
Hamileyken Yanlış Beslenme
Hamileyken Alınan Kilolar
Aşerme
Hamileyken Yenmeyecek Gıdalar
Hamileyken Vitamin
Hamileyken Ne Kadar Kilo Almalı
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN