Annem Bitanem

Doğuma giren babalar daha paylaşımcı

Doğuma giren babalar daha paylaşımcı

Doğuma babalar girmeli mi girmemeli mi? Psikolojik Danışman ve Eğitmen Tansu Oskay, baba adaylarının hangi durumlarda doğuma girmesi ve girmemesi gerektiğini anlattı.

12 Ocak 2013 Cumartesi 21:16
Yazdır

Baba ve bebeğin ilişkisi

Doğumun doğal bir süreç olduğu, adım adım nelerle karşılaşıldığı bilgisinin verildiği eğitimler baba adaylarını doğuma girme kararı konusunda motive ediyor. İlk bağın oluşması açısından da doğumda babanın bulunması oldukça olumlu. Çünkü baba kordon bağını kesiyor, ardından anneye müdahale süreci bir miktar devam ediyorken bebeği babanın kucağına veriyorlar. Bu konuda tecrübeli ekipler bu tarz teknikleri çok güzel uyguluyorlar. Babadan doğum esnasında nefes, monitör kontrolü gibi ufak tefek yardımlar istiyorlar, onu sürece dahil ediyorlar ve babanın daha bebeğin doğduğu ilk dakikalarda bebekle temasını sağlıyorlar.

Doğum süreci dışında kalmış babaya bebeğini kucağına alma sırası diğer akrabalardan zor geliyor. Zaten baba, bebeğe anne ile birlikte ben bakacağım duygusundan o geçen süre zarfında bile maalesef uzaklaşmış olabiliyor. Bazen neredeyse en son baba kucağına alıyor. Bu tarz durumlar �Bana bebek hakkında zaten pek ihtiyaç yok� düşüncesi doğurup, ilk bağlanma kuvvetini ve babalıkta kendine güveni azalıp, bebeğe zarar verme korkusunu artıyor.

Doğumun babalara etkisi

Doğuma giren babalara sorulduğunda genelde böyle bir mucizeye şahit olmaktan dolayı kendilerini şanslı hissettiklerini ve en doğru karar verdiklerini dile getiriyorlar. Bu babalar ilerleyen günlerde de bebeğe bakım konusunda daha paylaşımcı, bebekle ilk gününden itibaren iletişim içinde, gelişimini yakından takip eden, bebeğin psikolojik gelişimine katkı sağlayan mutlu babalar olurlar. Anne ile birlikte öğrenir, fikir alışverişi yaparlar, yaratıcı olur, kendilerine güvenirler.

Doğumda bulunma kişisel, kişiden kişiye değişen birçok kritere bağlı bir karar sürecidir. Birincisi kişi kendini limitlerini bilmelidir, bazısı kan görmeye dayanamaz, bazısı iğneye bakamaz, bazısı acı çeken kişiden aşırı etkilenir. Her ne kadar doğumda eşlerin varlığının verdiği destekle, anneler bebeklerini daha rahat dünyaya getirse de her zaman doğum olumlu ya da olumsuz sürprizler içerebilir. Belki bu durumlara hassas baba doğuma girmez.

Anneler açısından babaların doğuma girmesi

Bazı doğum süreçlerinde anneler bazen babaları istemeyebilirler. Annenin doğum sonrası cinselliği içeren karı-koca ilişkileri hakkındaki endişeleri, babanın kan tutması gibi hassaslıkları nedeniyle etkileneceği kaygısı ve koruyuculuğu buna neden olur. Yine kurslara katılan, doğum anı hakkında epey fikir sahibi olmuş ve bu konuda konuşabilen çiftlerde buna daha az rastlanır.
Annelerin doğumu eşleriyle paylaşmalarının onlar açısından daha çok olumlu sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. 9 ay boyunca kendi vücudunda, çoğunlukla kendisiyle baş başa yaşadığı bebeğin gelişim sürecinin en sonuncu ve en önemli anını partneriyle paylaşması, duygularını birebir eşiyle yaşayabildiği özel bir an halini alır.

Doğumdan sonra eski yaşama dönüş

Çiftlerde eski yaşamlarına ne zaman dönecekleri kaygısı doğumdan önce ve sonra önemli bir konudur. Çiftler eski yaşamlarına dönmeleri için zamana ihtiyaçları olduğunu bilmelidirler. Buradaki kilit nokta, eşlerin psikolojik olarak doğal paralelliği yakalamaları, bu konuda iyileşme sürecini ortak hız ve uyumu tutturmalarıdır. Doğum sürecinin dışında kalan erkekler bu konuda eşleriyle ahengi yakalamakta zorlanırlar. Onları anlayamazlar, anne olan eş de anlaşılmadığı için öfke veya alınganlık duyguları gösterir. Doğuma birlikte girmek cinsellik konusunda olumsuz etkide bulunabilirliği açısından korkulan bir faktör olsa da, eşlere psikolojik açıdan birbirlerine yeterli alan ve zamanı doğal olarak tanımada ve karşılıklı empatik yaklaşıma katkısı ile önceki birlikteliklerini daha rahat yakalamalarında bir artı halini alabilir.

Anahtar Kelimeler: doguma giren baba,
Bu haber toplam 2077 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sizin çocuğunuz da babasına çok mu düşkün?
Doğum sonrası eşler neden kopuyor?
Baba ve bebek ilişkisi
Bebeğinizin bakımı hakkında her şey
Yeni babaya sürprizler
Babalığın da sendromu var
Baba olmak isteyenler dikkat!
Babalar ağlayan çocuğu nasıl susturmalı?
Babalar için bebekle ilgilenmenin ipuçları
Babaların sıkça yaptığı hatalar
Çocuk büyütürken de mutlu evlilikler için…
Daha iyi bir baba olabilirsiniz
Babanın Hamileliği
Yeni Anne Babalara Öneriler
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN