Annem Bitanem

Doğum Sonrası Şaşkınlığı

Doğum Sonrası Şaşkınlığı

Doğum sonrası dönemde pek çok kadın hüzün ya da depresyon yaşayabiliyor.

9 Aralık 2012 Pazar 22:40
Yazdır

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Böke, birçok kadının doğum sonrasında psikolojik sorun yaşadığını belirterek, doğum sonrası hüzün halinin yüzde 50 ya da 85’inde, depresyonun ise yüzde 10 ya da 15’inde görüldüğünü bildirdi.

Böke, doğum sonrası dönemin annenin ruh sağlığı açısından önemli bir dönem olduğunu belirterek, bu dönemde pek çok kadının hüzün ya da depresyon yaşayabildiğine işaret etti.

Nedenleri muhtelif
Hüzün halinin doğum yapan her kadından 50 ya da 85’inde görülebildiğini söyleyen Böke, bunun çeşitli nedenleri olduğunu bildirdi.

Böke, hızlı hormonsal değişiklik, doğumun fiziksel ve psikolojik stresi, artan sorumluluğun farkına varılması ve bunun yarattığı gerginlik ile doğum, bakım ve eşler arası uyumsuzlukların bu süreci ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Adaptasyon problemi
Kucaklarına bebeklerini almalarına rağmen mutlu olamayan annelerde ortaya çıkan ilk belirtilerin gündelik işleri yapmada zorluk çekmeleri, bağlılık hissi duymaları, sürekli ağlama isteği, duygularının sürekli değişmesi, sürekli keder ve hüzün içinde olmaları gibi belirtiler yaşandığına işaret eden Böke, bu belirtilerin ilk birkaç hafta içinde görülebileceğini, belirtilerin üçüncü ve dördüncü günde en yoğun şekilde yaşanabildiğini onuncu günden sonra da kendiliğinden azalmaya başladığını anlattı.

Böke, bu durumda eş ve yakın desteğinin son derece önemli olduğunun altını çizerek, doğum sonrası hüzün halinin iki haftadan uzun sürmesi halinde profesyonel yardım alınması gerektiğini vurguladı.

Doğum sonrası depresyon
Doğum sonrası depresyonunun psikiyatrik bir hastalık olduğuna dikkat çeken Böke, doğum sonrası hüznün doğum yapan kadınlarda sıklıkla görülmesine rağmen depresyon halinin doğum yapan kadınların yüzde 10 ya da 15’inde görüldüğünü
bildirdi. Doğum sonrası depresyonun ilk altı ay içinde görüldüğünü ifade eden Böke, şu bilgileri verdi:

"Doğum sonrası depresyon, bu süreçte hüzün yaşayanların ise yaklaşık yüzde 20’inde görülmektedir. Depresyonun belirtileri aniden ortaya çıkmaktadır. Sürekli yorgunluk, isteksizlik hali, istek ve ilgilerde azalma gibi olağan depresyon belirtileri görülür. Bebeğine zarar verilebileceği duygusunu yaşama, iyi bir anne olup olmadığını sürekli sorgulama hali vardır. Bu durum 4 ya da 14 ay arasında sürebilir. Genellikle de bir yıl içinde ortadan kalkar. Ancak depresyon halinde mutlaka profesyonel destek alınmalıdır."

Tek ebeveyn olmak da neden olabiliyor ?
Hamilelik öncesi yaşanan depresyon veya başka bir psikiyatrik hastalık öyküsünün doğum sonrası depresyona de zemin hazırladığını ifade eden Böke, gebelik sırasında yaşanan depresyonun, anksiyetenin, evlilik çatışmalarının, tek ebeveyn olmanın ya da huzursuz bir bebeğe sahip olmanın da doğum sonrası depresyona yol açabildiğini kaydetti.

"Doğum sonrası kadınlara yakınları ve eşleri tarafından gösterilen ilgi bu süreci atlatmalarında çok önemlidir. Depresyon durumunda ise profesyonel destek şarttır" diyen Böke, doğum sonrası depresyonda anneye antidepresan ilaçlar verilebildiğini söyledi.

Doğum Sonrası psikozun ise binde 1-2 gibi nadir görülmesine rağmen, son derece ciddi bir durum olduğuna işaret eden Böke, doğumdan sonraki üçüncü günde başlayan psikoz vakalarının mutlaka hastaneye yatarak tedavi edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Kaynak:www.ekolay.net

Anahtar Kelimeler: doğum sonrası şaşkınlığı, doğum,
Bu haber toplam 2142 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Annelik estetiği ile yenilenin
Doğum Sonrası Depresyon
Emzirme Döneminde Alkol ve Sigara Kullanımı
Emzirme Döneminde Beslenme
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Anne Sütü ile İlgili Merak Edilenler
Sezeryan Dikiş Bakımı
Normal Doğum Sonrası Dikiş Bakımı
Lohusalıkta Meme Bakımı
Lohusalık
Doğumdan Sonra Karın Germe Ameliyatı (ABDOMİNOPLASTİ)
Doğumdan Sonra Ne Yapmamalı..
Doğumdan Sonra Gebelikten Korunma
Doğumdan Sonra Eski Forma Nasıl Dönülür
Doğum Sonrası Seks
Doğum Sonrası Merak Edilenler
Doğum Sonrası Jimnastik
Doğum Sonrası İlk Günler
Doğum Sonrası Estetik Cerrahi
Doğum Sonrası Depresyon
Doğum Sonrası Bel Ağrısı
Doğum Sonrası Acil durumlar
Doğum Kayıt İşlemleri
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN