Annem Bitanem

Doğal Tüp Bebek Dönemi

Doğal Tüp Bebek Dönemi

Bebek sahibi olmak isteyenler için en doğal yöntem olan “Doğal Tüp Bebek”, anne baba adayları için yeni bir umut ışığı. Bu yöntemi uygulamaya başlayan Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, düzenli adet gören hastalarda doğal tüp bebek tedavisinin birçok avantajının olduğunu vurguluyor.

11 Ocak 2013 Cuma 22:57
Yazdır

Japonya ve Kore’de neredeyse tüp bebek hastalarının yarısının doğal tüp bebeği tercih ettiğini belirten Dr. Özörnek, ilk olarak 1978 yılında yapılan tüp bebeğin de doğal tüp bebek yöntemi ile yapıldığına dikkat çekiyor.

Adet Döneminde Oluşan Yumurtalar Kullanılıyor

Kadınlar her adet döneminde bir yumurta üretir ve yumurtlar. Tüp bebekte amaç birden fazla yumurta üreterek daha fazla yumurtayı döllemek iken, bunun için kullanılan ilaçlar hem yan etki açısından hem de tedavi maliyeti açısından hastaları rahatsız etmektedir. Doğal Tüp Bebek yönteminde ise kadınların normal adet döneminde oluşacak olan yumurtası, yani doğanın seçtiği yumurtaya tüp bebek işlemi uygulanır. Burada önemli olan nokta yumurtanın ilaç zoruyla değil tamamen doğal olarak o ay için seçilen yumurta olmasıdır. Doğal Tüp Bebek tedavisi düzenli adet gören her kadına uygulanabilmektedir. Ancak yumurta rezervi yani yumurta sayısı düşük olan kadınlarda tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Bu Tedavinin Diğerlerinden Farkı Ne?

Tedavi sırasında ilaç kullanımına bağlı olarak karında şişlik, ağrı ve bulantı gibi yan etkiler görülmüyor. Yumurtalıkların aşırı uyarımı sonucu oluşan yan etkiler görülmez. Hormonlar aşırı artmadığı için tedavi sürecinde kan testine gerek yoktur. Hastaların kliniğe geldikleri gün sayısı azalır ve dolayısıyla hastanın günlük hayatı fazla etkilenmez.

Yumurta toplamı işlemi 5 dakika kadar sürer ve çok hafif anestezi kullanıldığı için hastalar operasyondan 15 dakika sonra taburcu edilir. Doğal tüp bebekte çoğul gebelik riski yoktur. Bu yöntemi cazip kılan bir diğer avantaj ise yöntemin düşük maliyetli olması ve gebelik oluşmadığı takdirde bir sonraki ay tekrar tedaviye devam edilebilmesidir. Özellikle tüp bebek tedavilerinde hastalarda oluşan yüksek stres doğal tüp bebek tedavisinin çok kolay olması sayesinde aşılabilmekte, bu da gebelik oranlarının artmasına sebep olmaktadır.

Anahtar Kelimeler: tup bebek,
Bu haber toplam 1629 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Tüp bebek istiyoruz ama...
Tüp Bebek Merkezi Seçimi ve Önemi
Tedaviye ne zaman başlamalı?
"Dondurulmuş embriyolar daha sağlıklı doğuyor"
Tüp bebek tedavisinde bilinmesi gereken 10 detay
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı
Tüp bebekten sonra normal gebelik mümkün mü?
Umudunuzu kaybetmeyin
'Tüp bebek'te kadının yaşı çok önemli!
Tüp bebek tedavisi kanseri tetikler mi?
Kanser ilacı tüp bebek için umut oluyor
Tüp Bebekte “24 Sure” Dönemi
Tüp Bebekte Akupunktur Mucizesi
Tüp Bebek Sürecinde Yaşananlar
Kısırlık Tedavisinde Çevre Baskısı
Tüp Bebek Başarısını Artıran Yöntem
Bebek Sahibi Olma Şansınız Artıyor
Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın nedenleri
Şoklanmış embriyolardan kardeş
Tüp bebek tedavisinde 10 temel bilgi
Tüp bebek sonrası doğal hamilelik
Tüp bebek tedavisinde mucizenin öteki adı!
Tüp bebek tedavisinde son gelişme
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN