Annem Bitanem

Çocuğun hazır oyuncağa ilgisi 90 saniye sürüyor

Çocuğun hazır oyuncağa ilgisi 90 saniye sürüyor

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, ''Bir araştırma, hazır bir oyuncağın bir çocuğun ilgisini ancak 90 saniye çektiğini gösteriyor. Üzerinde çalışabileceği, monte edebileceği, parçalayıp yeniden değişik şekiller verebileceği bir oyuncak ise çocuk için bulunmaz nimet'' dedi.

10 Ocak 2013 Perşembe 20:53
Yazdır

Yılbaşı yaklaşırken anne ve babalarda da çocuklarına alacakları hediyelerin telaşı sardı. Oyuncak mağazalarını dolduran ebeveynler, hem çocuklarının gelişimine katkıda bulunacak hem de onları mutlu edecek hediyelerin arayışına girdi.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, anne ve babaları çocuklarına hediye alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Çocuklara pilli oyuncaklar alınmamalı

Yrd. Doç. Dr. Taner, yaptığı açıklamada, oyuncağın çocuğun yaratıcılığını, hayal dünyasını geliştirdiğini, aynı zamanda da bir eğitim aracı olduğunu anlattı. Çocuğun yaşamla ilişkisinde deneyimler sağlayan oyuncağın seçiminde öncelikle sağlık yönüne dikkat etmek gerektiğini belirten Taner, oyuncağın bazı boyar maddeler, kimyasallar, zehirli gazlardan uzak olmasının önemli olduğunu vurguladı. Çocuklara pil içeren oyuncaklar alınmaması gerektiğini ifade eden Taner, bunun yanı sıra çocuğun kendi çevresiyle ilişkilerini biçimlendirmesinde yardımcı olacak oyuncakların seçilmesi gerektiğini kaydetti.

Pozitif duyguları geliştirecek oyuncaklar tercih edilmeli

Taner, belirli yaş grubundaki çocuklara oyuncakların anne ve babalar tarafından seçildiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Anne ve babaların, çocukların ilgi alanlarını, renklere, ışığa ve sese olan meraklarını dikkate alarak, bunu besleyecek oyuncaklara yönelmeleri gerekir. Oyuncağın pahalı olması gerekmez. Bir araştırma, hazır bir oyuncağın bir çocuğun ilgisini ancak 90 saniye çektiğini gösteriyor. Üzerinde çalışabileceği, monte edebileceği, parçalayıp yeniden değişik şekiller verebileceği bir oyuncak ise çocuk için bulunmaz nimet. Her şeyiyle elektronik, tam, sadece oynamak için bir oyuncak 90 saniyeden fazla çocuğun ilgisini çekmiyor. Bunun için benim tavsiyem, olabildiğince sökülüp takılan, monte edilebilen, yumuşak ve şiddeti çağrıştırmayan, çocuklarda pozitif duyguları geliştirecek oyuncakların tercih edilmesi.''

Oyuncak seçiminde çocuğun ilgi alanlarına bakılmalı

Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, oyuncak seçiminde çocuğun ilgi alanlarına göre bir tercih yapılması gerektiğini dile getirerek, sportif faaliyetlere meraklı çocuklara top alınmasını önerdi. Estetik yönü güçlü çocuklar için ise boya ve resim malzemeleri alınabileceğini belirten Taner, renkli kağıtlar ve hamurlar ile bunları bir arada bulabileceği setlerin yararlı olacağının altını çizdi.

Çocuğun oyun oynarken en mutlu zamanlarını yaşadığını ve yaratıcılığının geliştiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Taner, anne babaların çocuklarının yaratıcılığını besleyecek oyuncakları seçmesinin yararlı olacağını söyledi.

Sosyal rol oyuncakla öğreniliyor

''Çocukların en ciddi işi oyun oynamaktır'' diyen Memduh Sami Taner, çocukların oyun oynarken içinde bulunduğu toplumu tanıdığını kaydetti. Antik çağlarda bile oyuncak olduğunu hatırlatan Taner, ''İnsanoğlu sosyal rolünü, cinsiyete bağlı rollerini oyuncak üzerinden öğreniyor'' dedi.

Kız ve erkek çocukların oyuncak seçimlerinde toplumsal rollerin etkili olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Taner, şöyle konuştu:

“Oyuncağın yaşı yok. Lüks arabaları koleksiyonuna katmak için 80'li, 90'lı yaşlarında araba galerilerine giden bir kişiyi düşünelim. Aslında o, oyuncağını arıyor. Büyük bir cihazla iş yapan operatörü düşünelim. O kepçe aslında onun oyuncağıdır. İki ay uzak kalsa üzülür. Oyuncağın yaşı yoktur ya da her yaşın bir oyuncağı vardır. Bizim arabalarımız, çantalarımız, tokalarımız aslında değişen oyuncaklarımızdır. Ama en tatlı oyuncak, yine çocukluk çağındaki oyuncaklardır. Çünkü kişilik, yapı en çok o zaman değişir. O değişim esnasında bize yardımcı olan materyaller de oyuncaklardır.''

Anahtar Kelimeler: hazır oyuncak,
Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Oyun parkları nasıl olmalı?
Zeka Gelişimi ve Sosyalleşme
Çocuğumla Ne Oynamalıyım?
Çocuklarla yapılacak 20 aktivite
Hareketli oyunlar obeziteden koruyor
Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz?
Duyu bütünleme terapisi ve öğrenme evreleri
Çocukla Oyun
Kirli gerçekler!
Akıllı çocuk yetiştirmek!
Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin
3 yaş döneminde oyun ve oyuncak seçimi
Çocuğun gelişimi için oyun şart!
Çocuğunuzu oyun ile keşfedin
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN