Annem Bitanem

Bebek Diş Bakımı

Bebek Diş Bakımı

çocuğunuzun ileride sahip olacağı beyaz gülüşlerde en büyük pay size ait olacaktır.

12 Aralık 2012 Çarşamba 14:57
Yazdır

Üst Çene
A - Orta Kesici- 8-13 Ay
B - Yan Kesici - 8-13 Ay
C - Kanin (Köpek Dişi) -16-23 Ay
D - Birinci Azı- 13-19 Ay
E - İkinci Azı - 25-33 Ay

Alt Çene
A - Orta Kesici- 6-10 Ay
B - Yan Kesici - 10-16 Ay
C - Kanin (Köpek Dişi) - 16-23 Ay
D - Birinci Azı - 13-19 Ay
E - İkinci Azı - 23-31 Aylar

Diş oluşumu anne karnında 30- 34. günde başlar bu yüzden annenin beslenmesi, aldığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar bebeğin dişlerinin zayıf yada kuvvetli yapıda oluşunu etkiler. Daimi dişlerin gelişimi ise doğum anında başlar, bebeğin geçireceği hastalıklar, alacağı ilaçlar ve beslenmesi de ileride diş yapısın etkiler.

Ortalama 6 aylıkken bebekler ilk dişlerini çıkarırlar. Dişler çıkmadan önce bebeğin salyasında artış, dişetlerinde tümsekleşme, dişlerin kaşınması, bebekte huzursuzluk,uykusuzluk vb tablolar izlenir. Bu dönemde bebeğin dişlerini kaşımak amacıyla her bulduğu şeyi ağzına götürmesi sonucu ishal ve ateşte artma sıklıkla görülen şikayetlerdir.

Bu dönemde bebeğin kaşıntısını rahatlatmak için kalın kesilmiş, bebeğin kopartamayacağı şekilde kesilmesine dikkat edilmelidir, havuç, salatalık gibi soğutulmuş sebzeler, yine buzdolabında soğutulmuş diş kaşıyıcıları bebeğe verilebilir. Bebekteki rahatsızlık bu şekilde geçmiyorsa çocuk doktorunuza veya diş hekiminize danışarak tavsiye edecekleri anestezikli krem kullanılabilir.

Dişlerin sürmesiyle birlikte diş bakımı başlamalıdır. Her beslenmeden sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler silinmelidir. Bebekleri bala batırılmış emzik, şeker veya bal ile tatlandırılmış sütle uyutmaktan kaçınmalıdır. Bebek beslendikten, uyuduktan sonra mutlaka emzik yada biberon ağızdan çekilmeli ve dişler temiz bir tülbent yardımı ile temizlenmelidir.

Süt dişlenme 2 –3 yaş gibi tamamlanır. Bu süre içinde doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda çocuğunuzun diş sağlığı açısından gerekli kalsiyum ve floru takviye etmek gerekir. Flor haplarının dozu mutlaka diş hekiminiz tarafından ayarlanmalıdır. 12 yaşına kadar flor hapı kullanılması daimi dişleri de etkilemektedir ancak bu yaştan sonra flor hapı kullanımı yeterli faydayı sağlamamaktadır. Flor uygulama yöntemleri için diş hekiminiz size yol gösterecektir.

1,5- 2 yaş civarında küçük bir diş fırçası yardımıyla dişler fırçalanmalıdır. Bu işlem 3 yaşına kadar macun kullanılmadan yapılmalıdır. Ebeveyn çocuğun dilerinin temizlendiğinden emin olduktan sonra fırçayı çocuğa vermelidir. 3 yaşından sonra da kullanılan macun miktarı pirinç tanesi kadar olsa yeterli olur.

Çikolata, şeker, sakız gibi ürünleri öğün aralarında tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu tip ürünleri alırken de üzerinde gülen diş, diş dostu amblemli olanları tercih etmelidir.

Çocukları asla doktor / diş doktoru ile korkutmayınız. Her yaştaki çocuğa anlayabileceği dilde diş doktorunda yapılacakları anlatınız. Çocuğunuzu asla kandırmayınız , size veya diş hekimine olan güvenin tam oluşması tedavi sürecini kolaylaştırır.

Unutmayın çocuğunuzun ileride sahip olacağı beyaz gülüşlerde en büyük pay size ait olacaktır.


Kaynak: Diş Doktoru Ceylan Ertuğrul

Anahtar Kelimeler: bebek, diş bakımı, bebek bakımı,
Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğinizi Sakinleştirici Pratik Öneriler
Bebeğinizi isilikten koruyun
Annelere acil durum tüyoları
Doğum Lekeleri
Bebeklerde Kilo Alamama
Bebekler Ne Zaman Yürür?
Diş Çürüklerinden Koruyucu Önlemler
Biberon Çürüğü
Bebeklerde Beyin Gelişimi
Bebeğin Kilosu
Oyuncak Rehberi
Giysi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Emzik Kullanımı
Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman ve Nasıl Kesilmeli ?
Bebekler Niçin Ağlar?
Bebekler için Ayakkabı Seçimi
Bebek ve Uyku
Bebek Güvenlği ve Gelişimi
Bebek Giysilerinin Yıkanması
Bebek Duyularının Gelişimi
Bebek Bezi ve Pişik
Bebeğiniz Ağlarken Sakinleştirmenin Püf Noktaları
Bebeğini Gazını Çıkartmak
Annenin İhtiyaç Listesi
Bebeğin İhtiyaç Listesi
Aşı Takvimi
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN