Annem Bitanem

Babanın Hamileliği

Babanın Hamileliği

9 ay 10 günlük süreci sadece anneler değil babalar da yaşıyor. Eğer yeni baba ya da hamile bir baba iseniz, belki bir baba olmanın ne anlama geldiği hakkında dile getiremediğiniz bazı varsayımlarınız vardır.

10 Aralık 2012 Pazartesi 17:42
Yazdır

Bu fikirler sizin babanızla olan tecrübelerinizden ve toplumun baba olan bir erkekten klasik beklentilerinden kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki, bu genel endişeleri test etmek ve kendinize bir çıkış bulmak için size yardımcı olabilecek çok az yayın vardır.

Babalığın ifade edilemeyen beklentilerini daha fazla sınayabilir ve anlayabilirsiniz, olmak istediğiniz baba olabilmeniz için daha iyi bir fırsat var artık elinizde.

Belki en büyük endişe ‘iyi baba’ olma diye bir tanımın olmasıdır. Fakat babalık sabit bir bütün değildir.Bilmediğiniz bir olguda ailenizin ve kendi ihtiyaçlarınızın doğrultusunda kendi tarzınızı oluşturmak güçtür ve bunu ancak zamanla yapabilirsiniz.

Hamilelikle,babalığın ilk üç yılı arasındaki süreçte erkekler değişir ve bir baba olarak kimlik geliştirirler. İşte diğer beş ortak inanç ve arkalarında gizli gerçekler:

Endişe 1: Sadece hamile kadının duyguları önemlidir
Hamilelik boyunca eşinizin vücudundaki şaşırtıcı değişmeler ve doğum sürecinde onun odak olması, sadece onun duygularının sayılmasını, önemsenmesini kolaylaştırır. Onun fiziksel ve ruhsal sağlığıyla ilginiz şimdi ve daha sonraki dönem boyunca önemlidir, sizin duygularınızın sebebi bir yerde budur.
Baba olmanın pozitif yönleri hakkında heyecanla konuşmak hamile bir baba için kolaydır, korku ve vehim hissi kaçınılmazdır. Doğumda bayılacak mıyım? Tıbbi bir karışıklık olacak mı? İlişkimiz nasıl değişecek? Hem baba olup hem de kariyerime devam edebilir miyim?

Eşinizin hislerinizi duymaya ihtiyacı vardır. Erkeklerin çoğu hamilelik ve babalık hakkındaki korkularını kendilerine saklarlar çünkü eşlerinin endişelerini artırmak istemezler.

Bu yükü paylaşmaktan korkmamalısınız! Kadınlar bu tür etkileşimi isterler ve baba olmanın getirdiği meydan okumalar olduğunu bilirler. Korkularınızı eşinizle paylaşmalısınız.

Diğer hamile babaları arayıp bulabilirsiniz, baba olma hakkında iyi bir kitap okuyabilirsiniz, bir babalık sınıfına ya da destek grubuna devam edebilirsiniz.

Heyecan ve incinebilirlik duygularının ifadesi için kendinize izin vermelisiniz. Eğer daima güçlü erkeği oynuyorsak kendimizden bir parça yitiririz. Hamilelik ve ilk babalık süresince bağlarınızı değerlendirerek, endişelere meydan okursunuz.

Endişe 2: Yeni doğanlar gerçekte babalarına ihtiyaç duymaz
Anne ve bebek arasındaki sıkı bağ, özellikle eğer emzirme döneminde ise, bebeğin size ihtiyaç duyup duymadığı konusunda sizi merakta bırakabilir. Siz onun yaşamında önemli bir kişisiniz, ve sizinle olma onu rahatlatıyor, yatıştırır.
Bebeğinizle ilgilenin, onu tutup, sallayın, öpüp- koklayın ama yemeğini bitirene kadar bekleyin, ondan sonra tüm dikkatini size verebilir. Hem bir öğünden sonra bebekle ilgilenmeniz eşinizin de emzirme sonrası enerjisini toplaması için bir fırsat olacaktır.Eğer eşiniz bebeğinize şişe sütü veriyor ya da göğüsten sağılan sütü veriyorsa bebeğin beslenmesine yardım edebilirsiniz.

Ve evde eşinize yardım ederek de dolaylı olarak bebeğinize yardım edebilirsiniz. Onun iş yükünü hafifletme bebekle daha çok dinlenebilmesi için imkan sağlayacaktır. Unutma, her şeyi aileniz ve yeni dönemdeki mutluluğunuz için değiştiriyorsunuz.

Endişe 3: Erkekler çocuklara nasıl bakacaklarını bilmezler
Bu, babaların bebekleriyle ilk bağlarını kurmalarını zorlaştıran ve annelerin babaların çocuğu tutup tutamayacakları konusunda korkmalarına, gereksiz endişelenmelerine sebep olan büyük bir yalandır.

Hatta otoriteler bile daha önceleri babaların bu konuda beceriksiz olduklarını kabul ederken, sonraları fikirleri değişmiştir. Babalık çalışılarak öğrenilir. Eğer bebeğinle zaman geçirirseniz onun ihtiyaçlarını hissetmede daha hassas olabilirsiniz.

Endişe 4: Odağı çocukları olan erkekler iş dünyasında yapamazlar
Erkekler kendi öz saygıları ve değerlerinin ana kaynağı olarak işlerindeki başarıyı ölçü olarak kullanırlar. Toplumun altını çizdiği mesaj, erkeğin mesleki başarısızlığı göze almak pahasına ailesini seçmesi, kendini kurban etmesidir.
Fakat kültürel normlarda destansı bir değişmenin başlangıcındayız. Daha çok erkek, babalığı anlamlı buluyor ve bu, babaların statüsünü yükseltiyor.

Bazı erkekler kariyer ilerlemesi yerine ailelerine vakit ayırmayı tercih ediyor çünkü babalıkta öğrendikleri ikame edilemeyecek değerler. Çoğu erkek için iyi bir baba olduğunu hissetmesi hayatta önemli bir başarıdır.

Endişe 5: Babanız gibi bir baba olmak kaderiniz...
Bir baba olduğunuzda babanızın gözünde daha farklı bir öneminiz olacak. Daha iyi ya da daha kötü bir baba olmak için, siz o yaşlı adamın ayak izlerini takip edeceksiniz. Fakat babanız babalık için öncelikli model rolünde olmamalı.

O sadece sizin ne tip bir baba olacağınız konusunda bir etkidir. Yıllardır sizi büyüten,öğretmenler, koçlar, arkadaşlar, amcalar, kardeşler, daha nicelerine bakıp bir baba olarak kendi kimliğinizi oluşturmalısınız.

Dünya üzerindeki araştırmalarda babalık için birbirini tutan bir modelin kanıtı bulunamamıştır. Farklı kültürler babalığa farklı şekilde yaklaşır. Gerçekte, bazı Afrika kültürlerinde baba; bir grup erkektir, bir kişi değildir.

Babalık sosyal bir yapıdır, ferdi kültür ihtiyaçlarının tamamladığı bir anlamdır. Bu bizim babamızın yaptığıdır.Onlar için, iyi bir baba olmanın anlamı bir ev, yiyecek, ve eğitim sağlamaktır. Belki babalarımız bizim çocuklarımızla geçirdiğimiz kadar bizimle zaman geçirmedi.

Fakat onlar zamanın aile yapısı ve toplumsal normlar gereği yaptıklarının bizim için en iyisi olduğu düşüncesindeydiler.
Siz de aileniz için en iyi tercihleri yapmalısınız. Babalığı, imkanları araştırdığınızda gelişen bir rol olarak görmeye çalışmalısınız. Kendi ailenizin pozitif yönlerini alabilir,babanızın yapamadıklarını kendi tarzına ekleyebilirsiniz.

Babalığın beş Endişesine nasıl meydan okuyabilirsiniz
1- Size göre etkileyici bir baba olabilmek için kendinize zaman tanıyın. Duygularınızı eşinizle, diğer baba adayları ile paylaşın.

2- Bebeğinizle konuşun, onu sallayın, kucağınızda tutun, öpüp koklayın.

3- Bebeğinizi beslemeyi, bezini değiştirmeyi, banyosunu yaptırmayı öğrenin ve yaşamının bir parçası olun.

4- Bebeğinizle geçirmek istediğiniz zamanı işinizde harcamayın.

5- Babanızın, öğretmenlerinizin, koçların, arkadaşlarınızın ve akrabalarınızdan baba olarak kimliğinizi yaratacak en iyi özellikleri toplamaya çalışın. Her birinden alacaklarınızla iyi bir model olabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: hamile baba,
Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sizin çocuğunuz da babasına çok mu düşkün?
Doğum sonrası eşler neden kopuyor?
Baba ve bebek ilişkisi
Bebeğinizin bakımı hakkında her şey
Yeni babaya sürprizler
Babalığın da sendromu var
Doğuma giren babalar daha paylaşımcı
Baba olmak isteyenler dikkat!
Babalar ağlayan çocuğu nasıl susturmalı?
Babalar için bebekle ilgilenmenin ipuçları
Babaların sıkça yaptığı hatalar
Çocuk büyütürken de mutlu evlilikler için…
Daha iyi bir baba olabilirsiniz
Yeni Anne Babalara Öneriler
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN